ICCID Nedir?

IC Card Identity bu kelimenin kısaltmasıdır. Bir cep telefonunda veya başka bir kablosuz cihazda kullanılan bir SIM karta, ICCID adı verilen ayırt edici bir tanımlayıcı verilir. Bir hücresel ağ kullanan her mobil aygıtı tanımlamak için tek tip bir yöntem sunar.

ICCID ve IMEI karşılaştırması

Mobil cihazlar için iki farklı kimlik vardır: ICCID ve IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Tanımlayıcı). ICCID, çıkarılabilir bir SIM kartla ilişkilendirilirken, IMEI donanıma yapıştırılmıştır. Bir akıllı telefon her zaman aynı IMEI'ye sahip olacaktır, ancak SIM kart değiştirilirse ICCID değişecektir.

Hücresel hizmet şirketleri, IMEI'yi kullanmak yerine cihazları ICCID'lerini kullanarak etkinleştirir. Her hücre hesabı bir ICCID ile ilişkilendirildiğinden, SIM kartı devre dışı bırakmak, aynı cihazı farklı ağlarda kullanmanıza olanak tanır.

ICCID Formatı

Giriş, kimlik numarası ve kontrol kodu, 19 veya 20 karakterden oluşan ve bir karma kullanılarak belirlenen bir ICCID'yi oluşturan sayıların çeşitli bölümleri arasındadır. Başlık aşağıdaki verileri içerir ve 6 veya 7 rakam uzunluğundadır:

  • Başlıca endüstri tanımlayıcısı (MMI) - ilk iki hane - SIM kartlar için her zaman 89
  • Ülke kodu (CC) - bir ila üç basamak - ABD, İngiltere, Japonya vb.'yi temsil eder.
  • Veren Kimlik Numarası (IIN) - iki ila üç hane - Verizon, AT&T, T-Mobile vb.'yi temsil eder.


İlginizi Çekebilir

PoE Nedir?

Kripto Para Yakma (Burn) Nedir?

POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto Para ICO Nedir?

DSP Nedir?