İletim Sistemi Seviye 1 (T1) Nedir?

T1 hattı, telefon hizmeti için 24 konuşma hattını veya İnternet bağlantıları için toplam 1.544 Megabayt kapasiteyi işleyebilen bir telefon hattı türüdür. T1 hatları, telefon kablosuna benzeyen daha yaygın bükümlü çift bakır tele ek olarak koaksiyel veya fiber optik bağlantı üzerinden gidebilir. DS1 (Digital Signal Level 1) hatları, T1 hatlarının diğer adıdır.

Çok sayıda telefon hattını, ana hat olarak bilinen tek bir bağlantı üzerinden telefon anahtarlama merkezleri arasında dijital olarak iletmek için, telekomünikasyon şirketleri ilk olarak 1960'larda T1 hatlarını tanıttı. Daha sonra telekom şirketleri, şirketlere tek bir bağlantı üzerinden 24 adede kadar telefon hattı sunabilen özel T1 hatları sağladı. Son olarak, T1 bağlantıları bu şirketlere İnternet'e tutarlı ve güvenilir erişim sağladı. Daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyan kullanıcılar, tek bir T1'in iki katı hız sağlayan bağlı bir T1 bağlantısı satın alabilir.

  • Daha yüksek hızlı internet seçenekleri erişilebilir hale geldikçe T1 bağlantıları gözden düştü. Bakır kablo ağlarının genel olarak kapatılmasının bir parçası olarak, yıllardır T1 hatları sağlayan bazı Sağlayıcılar artık bunu yapmayı bırakıyor.


İlginizi Çekebilir

Altcoin Nedir?

Multimedya Over Coax Alliance (MoCA) Nedir?

IMAP Nedir?

Depolama Alanı Ağı (SAN) Nedir?

Degaus Nedir?