Internet Protocol (IP) Nedir?

İnternet protokolü veya herkesin bildiği adıyla IP, internet protokol takımındaki anahtar iletişim protokolüdür. Datagramların veya paketlerin ağ sınırları boyunca iletilmesinden sorumludur. Aynı zamanda internet üzerinden çalışma kurmak için yönlendirme yeteneklerine sahiptir, internet bu şekilde oluşur.

IP, paket başlığındaki internet protokolü adreslerine göre paketlerin kaynak son kullanıcıdan hedef son kullanıcıya teslim edilmesini sağlar. İnternet protokolünün hala en yaygın olarak kullanılan ilk sürümü, internet protokolü sürüm 4'tür (IPv4). 2006'dan bu yana dağıtımda artış görülen daha yeni bir sürüme internet protokolü sürüm 6 (IPv6) adı verilir.

İnternet protokolü, ana bilgisayar arabirimlerini adreslemekten, verileri veri birimlerine kapsüllemekten ve veri birimlerini bağlantısız ağlar üzerinden yönlendirmekten sorumludur. Her datagramın bir yükü ve bir başlığı vardır.

Başlık, kaynak adresi, hedef adresi ve datagramın uygun hedefe taşınmasıyla ilgili diğer verileri içerir. Yük, taşınan verilerdir. Yükü ve başlığı bir datagrama yerleştirmeye kapsülleme denir. İnternet protokolü, datagramların en iyi şekilde teslim edilmesini sağlar.İlginizi Çekebilir

Pasif Optik Ağ (PON) Nedir?

USB Nedir?

Ethernet Nedir?

Ping Nedir?

MPP Nedir?