İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) Nedir?

VoIP temelde interneti bir telefon hattı olarak kullanır. Verileri iletmek için geleneksel telefon bağlantılarını kullanmak yerine, bunun yerine İnternet Protokolü (IP) kullanılır. Bu, insanların uzun mesafe veya yabancı telefon maliyetlerine katlanmadan birbirleriyle uluslararası ve uzun mesafelerde iletişim kurmasını mümkün kılar.

VoIP kullanmak için bir bilgisayara, İnternet bağlantısına ve VoIP yazılımına ihtiyacınız vardır. Ek olarak, bir VoIP telefonuna, geleneksel telefon adaptörüne veya mikrofona ihtiyacınız vardır. Birçok İletişim uygulamasıyla basit bir mikrofon ve hoparlör yapılandırması kullanabilirsiniz. Diğerleri, standart telefon cihazlarına benzeyen ancak genellikle bilgisayarınıza USB üzerinden bağlanan VoIP telefonları ister. Analog telefon dönüştürücüleri kullanarak PC'nizle normal telefonları kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek de, uzaktan veya İnternet üzerinden hemen bir ağ geçidine bağlanabilen IP telefonlar. Bu telefonların bir bilgisayara ihtiyacı yoktur çünkü gerekli olan tüm VoIP yazılımlarıyla birlikte gelirler.

Vonage, VoIP hizmetlerinin en büyük tedarikçisidir, ancak karşılaştırılabilir hizmetler sağlayan bir dizi başka işletme de vardır. Skype ve PeerMe gibi programlar, kullanıcıların birbirleriyle ücretsiz olarak bağlantı kurmasını ve iletişim kurmasını sağlarken, Vonage yıllık bir hizmet maliyeti alır. Ancak, Vonage gibi ücretli hizmetlerle karşılaştırıldığında, bu ücretsiz seçenekler daha az bağlantı, daha düşük kaliteli sesler sağlayabilir ve daha az güvenilir olabilir.

  • VoIP ayrıca dijital telefon, IP telefon ve İnternet telefonu olarak da bilinir.


İlginizi Çekebilir

Parked Domain Nedir?

Revenue Per Mille (RPM) Nedir?

Geniş Alan Bilgi Sunucusu (WAIS) Nedir?

TCP Nedir?

PPC (Tıklama Başına Ödeme) Nedir?