İnternette Tünelleme (Tunneling) Nedir?

"Tünel açma" kelimesini duyduğunuzda, muhtemelen insanların bir metro sistemi gibi bir şey için ya da daha bilimsel bir eğiliminiz varsa, bir fiber optik kablo bağlantısı için altından geçitler kazdığını hayal ediyorsunuz. Ancak bilgisayarlar bağlamında tünelleme, bir protokolün diğerinin içinde yer aldığı bir protokolü ifade eder.

HTTP gibi popüler protokoller üzerinden farklı türde bağlantılar oluşturmak için sıklıkla tünel protokolleri kullanılır. Verilerin bir güvenlik duvarından geçmesini sağlamak için, örneğin bir eşler arası (P2P) dosya paylaşım uygulaması, verileri HTTP olarak gizleyebilir. Web, filtrelerin çoğu tarafından desteklenen bağlantı noktası 80'i kullandığından, bağlantıya büyük olasılıkla izin verilir. Uygulama kendi protokolünü ve bağlantı noktası numarasını kullanıyorsa bağlantı durdurulabilir.

Ek olarak, yaygın olarak güvensiz ağlar üzerinde güvenli bağlantılar oluşturmak için tünelleme kullanılabilir. Örneğin, iki uzak yer arasındaki sanal özel ağ (veya VPN), normal bir PPP bağlantısı üzerinden güvenli bir bağlantı oluşturan noktadan noktaya tünel protokolü (PPTP) kullanılarak oluşturulabilir. PPTP'nin yardımıyla bir kullanıcı, özel bir parola korumalı bağlantı ve PPP protokolü kullanarak farklı bir yere "tünel" açabilir.İlginizi Çekebilir

İnternette Sahtekarlık (Spoofing) Nedir?

RSS (Zengin Site Özeti) Nedir?

İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) Nedir?

WHOIS Tam Olarak Nedir?

PPC (Tıklama Başına Ödeme) Nedir?