İş İstasyonu (Workstation) Bilgisayarı Nedir?

İş istasyonu adı verilen yüksek performanslı bir bilgisayar, bilimsel çalışma, 3B modelleme ve animasyon ya da müzik ve video oluşturma gibi belirli sayısal olarak zorlu etkinlikleri gerçekleştirmek için kurulur. Genellikle evde kullanılan bir masaüstü bilgisayardan daha güçlü CPU'lara, ayrıca çok fazla depolama ve RAM'e sahiptirler. Ofiste, tek kullanıcılı iş istasyonları, diğer insanlarla bilgi ve kaynak alışverişinde bulunmak için sıklıkla birbirine bağlanır.

Bir iş istasyonunun bileşenleri genellikle diğer herhangi bir masaüstü bilgisayarda bulunanlarla aynıdır, ancak daha hızlı ve güvenilirdir. Bir örnek olarak, birçok bilgisayar, daha maliyetli ancak önemli ölçüde daha güvenilir bir hata düzeltme belleği biçimi olan ECC RAM kullanır. İş istasyonları, profesyonel işler için kullanılan profesyonel araçlardır, bu nedenle son derece güvenilir bileşenlerin daha yüksek maliyeti garanti edilir. Arıza süresi pahalı olabilir.

Bir bilgisayarın oynadığı özel rol için gerekli olan ek donanım da mevcut olabilir. Öte yandan, bir video prodüksiyon iş istasyonu, birden fazla yüksek çözünürlüklü video akışını aynı anda işlemek için özel video işleme donanımına sahip olacaktır. Örneğin, bir ses prodüksiyon iş istasyonu, profesyonel mikrofonları bağlamak için tasarlanmış ek ses arabirimi bağlantı noktalarına sahip olacaktır.

Verileri işlemek veya analitik görevleri yürütmek için birbirine bağlanan bir bilgisayar ağı, birçok terminal içerir. Bu durumlarda, çalışanlar görevleri işlemek için bilgisayarlara devreder ve cihazlarıyla doğrudan iletişim kurar. Örneğin, 3B sanatçılar bilgisayarlarında modeller oluşturur, senaryolar oluşturur ve figür hareketleri oluşturur. Dizüstü bilgisayarlarında çalışmalarının taslaklarını inceleyebilirler, ancak son çizim için bu bilgiyi birbirine bağlı birkaç sunucu bilgisayardan oluşan bir işleme çiftliğine iletirler.İlginizi Çekebilir

Açılışta Kendi Kendine Test (POST) Nedir?

Plotter Yazıcı Nedir?

Harddisk RPM Nedir?

Bilgisayarın Ses Kartı Nedir?

Optik Sürücü Nedir?