İşlemcilerin Isı Emicisi (Macun) Nedir?

Bir bilgisayarın İşlemcisi tarafından saniyede milyonlarca hesaplama yapılabilir. CPU hızlı çalışmaya devam ettikçe ısı üretmeye başlar. Bu ısı kontrol edilmezse CPU kaynayabilir ve sonunda kendini öldürebilir.

Neyse ki, İşlemciler, işlemci ısısını dağıtan ve yanmayı önleyen bir ısı emici (termal macun) ile birlikte gelir. Isı emici, ısıyı işlemciden ısı emiciye doğru çeken termal bir madde ile CPU'ya bağlıdır. Isı emici, çinko veya bakır kombinasyonu gibi metalden oluşur. CPU talep ederse, ısı kalkanları çipin boyutunun birkaç katı kadar büyük veya zar zor gizleyecek kadar küçük olabilir.

Isı emicilerin çoğunda, ısı emicinin tabanına tutturulmuş küçük metal parçaları olan "kanatçıklar" da bulunur. Bu fazladan metal parçaları, ısıyı çok daha geniş bir alana dağıtarak, bunu yapmaya yardımcı olur. Soğutucunun aşırı ısınmasını önlemek için, etrafındaki havayı soğutmak için sıklıkla bir fan kullanılır. Bir soğutucu ve fan veya HSF kombinasyonu, bu düzenlemenin teknik adıdır. Isı emiciler hemen hemen tüm bilgisayar Çekirdeklerinde kullanılsa da, artık video kartı işlemcilerinde veya GPU'larda da sıklıkla bulunuyorlar.İlginizi Çekebilir

Access Point (Erişim Noktası) Nedir?

Bilgisayarın Ses Kartı Nedir?

Docking Station (Yerleştirme İstasyonu) Nedir?

Plastic Pin Grid Array (PPGA) Nedir?

Harici Grafik İşlem Birimi (eGPU) Nedir?