Kayan Nokta Birimi (FPU) Nedir?

"Kayan Nokta Birimi" kısaltması FPU'dur. Kayan nokta hesaplamaları yapan bir CPU veya işlemci bileşeni, FPU olarak bilinir. İlk FPU'lar ayrı bilgisayarlarken, bunların çoğu artık bir bilgisayarın Mikroişlemcisine yerleştirilmiştir.

Bir İşlemci, kayan nokta birimi olmadan bile hem tamsayı hem de kayan nokta (tamsayı olmayan) hesaplamaları yapabilir. Bununla birlikte, tamsayı işlemleri kayan nokta işlemlerinden çok farklı bir akıl yürütme kullandığından, her iki tür işlemi gerçekleştirmek için aynı CPU'yu kullanmak israftır. Tamsayı olmayan değerleri içeren hesaplamalar, bir FPU'nun yardımıyla daha hızlı yapılabilir.

FPU veya tamsayı işleme birimi, toplama, çıkarma, çarpma ve bölme dahil olmak üzere herhangi bir aritmetik işlevi gerçekleştirebilir. Bir Mikroişlemci, bir komut aldığında anında uygun işlemciye iletir. Örneğin 1.0023 x 5.789 FPU'ya yönlendirilirken 12 Plus 5 sayısal bir hesaplama olarak ele alınacaktır. Teknik olarak mümkün olsa da, bir kodlayıcının özellikle her iki çalışan cihaz için bir komut oluşturması genellikle gerekli değildir.

Çoğu CPU değerlendirmesi, ikisi arasındaki geniş hız varyasyonları nedeniyle hem tamsayı hem de kayan nokta hesaplamalarını içerir. Genellikle "tamsayı performansı" olarak adlandırılan tamsayı hesaplama hızı, SPEC değerlendirmelerinde "SPECint" olarak belirtilir. Bir FPU'nun "kayan nokta verimliliğinden" sıklıkla FLOPS cinsinden bahsedilir ve ifade edilir.İlginizi Çekebilir

Görsel Görüntüleme Birimi (VDU) Nedir?

Statik Rastgele Erişim Belleği (SRAM) Nedir?

Transistör Nedir?

Evrensel Tak ve Çalıştır (UPnP) Nedir?

CISC Nedir?