Koaksiyel Kablo Nedir?

Koaksiyel kablo, uzun mesafeli veri iletimi için kullanılan tipik bir kanal türüdür. Konvansiyonel veya dijital bir bilgi onun tarafından taşınabilir. Koaksiyel hatlar çok çeşitli şeyler için kullanılabilir, ancak en sık olarak kablolu TV ve İnternet verilerini göndermek için kullanılırlar.

Kablo kutunuzu veya kablo modeminizi duvar prizine bağlayan koaksiyel teller genellikle daha incedir ve altından geçen koaksiyel kablolardan daha az korunur. Bununla birlikte, kablonun ortasındaki dar bir bakır tel, hepsi tarafından veri aktarımı için kullanılır. İletken olmayan veya dielektrik maddeden yapılmış bir koruma kaplaması bu kabloyu çevreler. Yalıtım katmanının üstüne, onu sinyal bozulmasından daha fazla korumak için bir veya daha fazla çelik bariyer yerleştirilir. Son olarak, telin tamamı güvenli bir plastik kaplama ile kaplanmıştır.

Koaksiyel kabloların sağlam yapısı, verilerin çok az sinyal bozulmasıyla uzun mesafelerde iletilmesini mümkün kılar. Çoğu durumda, onlarca yıl önce kablo şirketleri tarafından kurulan koaksiyel hatlar, aynı anda Televizyon ve yüksek hızlı İnternet bağlantısı sağlamak için yeterlidir. RG-59 kabloları gibi bazı koaksiyel kablolar, bir VCR'yi bir TV'ye bağlamak gibi düşük bant genişliği kullanımları için yapılmış olsa da, tam bir HDTV iletimini iletmek için yeterli bant genişliğine sahip olmayabilirler. HDTV ve geniş bant İnternet erişimi için "RG-6" koaksiyel hatlar tercih edilebilir bir seçenektir.İlginizi Çekebilir

DIMMs Nedir?

Stylus Kalem Nedir?

Aritmetik Mantık Birimi (ALU) Nedir?

Baskılı Devre Kartı (PCB) Nedir?

CISC Nedir?