Kripto FIAT Para Nedir?

Fiat (itibari) Para, hükümet tarafından çıkarılan ve merkez bankası gibi merkezi bir otorite tarafından düzenlenen bir tür para birimidir. Bu tür para birimleri yasal ödeme aracıdır ve mutlaka fiziksel bir meta tarafından desteklenmez. Bunun yerine, ekonominin kredisine dayanır.

ABD Doları, Pound veya Euro gibi Fiat para birimleri, değerlerini piyasadaki arz ve talep güçlerinden alır. Bu tür para birimleri, herhangi bir fiziksel rezervle bağlantılı olmadıklarından, hiper enflasyon nedeniyle her zaman değersiz olma riski altındadır.

Fiat Para istikrarlı bir para birimi olarak kabul edilse de, yine de durum her zaman böyle değildir. Yıllar boyunca yaşanan ekonomik durgunluklar, Fiat parasıyla ilgili bazı eksiklikleri belirgin hale getirmiştir. Sınırsız arzı göz önüne alındığında altının daha istikrarlı bir para birimi olabileceğine inanç fazladır. Ayrıca Merkez bankalarının ekonomiyi kontrol etme fikri ve küresel fiyatlardaki sürekli artış, kripto para birimlerine olan ilgiyi arttırmıştır.İlginizi Çekebilir

Azaltılmış Komut Kümesi Hesaplaması (RISC) Nedir?

ADSL Nedir?

Mikro Kanal Mimarisi (MCA) Nedir?

Trinitron Nedir?

Hectocorn Nedir?