Kripto Para Yakma (Burn) Nedir?

Bir kripto para biriminin, zaman içinde değerini artırmak için kalıcı olarak arzdan çıkarma işlemine kripto paranın yakılması veya "burn" denir.

Bu işlem kripto para birimi için toplam arzın azalmasına neden olacağından doğal olarak değerini artırmaktadır.

Kripto paranın yakılması 2 şekilde olur. Ya tasarım gereği ya da elle (manuel olarak) yapılır.

Tasarım gereği kripto para yakma işlemi, belirli bir blok zincirinin çekirdek protokol seviyesine eklenen bir modeldir. Başka bir deyişle, bir madeni paranın tasarımı nedeniyle otomatik olarak gerçekleşen bir yakma işlemidir.

Manuel olarak kripto para yakma işlemi, bir kripto para biriminin kod / protokol katmanına entegre edilmemiştir. Bunun yerine, uygulama (yakma işlemi), ekonomik politika veya başka bir sebebten kripto para birimi projesinin kendisi tarafından başlatılır. Bir defalık veya periyodik bir zaman diliminde tekrarlanabilir.

Kripto para yakma işlemine en güzel örneklerden biri Binance borsasının kendi para birimi olan BNB 'yi belirli periyotlarda yakmasıdır.

Örnek olarak "BNB Burn" adındaki etkinliklerin birinde "Ocak - Mart 2021" zaman aralığında Binance, 595.314.380 $ (USD) değerinde tokene eşdeğer toplam 1.099.888 BNB yakmıştır.İlginizi Çekebilir

RIS Dosyası Nedir?

exFAT Nedir?

Trinitron Nedir?

Kripto'da Anti-Fragile Kavramı Nedir?

Kripto Para White Paper Nedir?