Kripto Paralarda Coin ile Token Arasındaki Fark

Kripto para piyasasında en çok duyulan 2 kelime Coin ve Token. Peki bu ikisi arasındaki fark nedir ?

Coinler dijital finansal varlıklardır. Bunlar gerçek para birimleri gibidir. Takas edilebilir ve ticari amaçlarla kullanılabilir. Tokenlar da aynı zamanda dijital finansal varlıklardır, ancak madeni paralar gibi gerçek finansal varlıklar olmaktan ziyade, gerçek finansal varlıkların bir temsili olarak hareket ederler.

Her kripto paranın, onu diğer coinlerden ayıran kendi bağımsız blok zinciri (blockchain) vardır. Tokenlar için aynı şey söylenemez. Tokenlar bağlı bulunduğu blok zincirinin üzerine inşa edilir. Bu yüzden bir blok zincirine ait birçok token olabilir.

Coinlerin çoğu, Bitcoin'in temel yapısını belli oranda kullansa da diğer coinlerden farklı olmak, benzersiz özellikler sunmak için programlama ve kodlama sıfırdan yapılır. Bunun amacı, mevcut teknolojiyi geliştirerek onu daha verimli hale getirmektir. Bir token oluşturmak için ise programlamada herhangi bir değişiklik veya ek kodlama yapmak gerekmez. Aynı blok zincirindeki tüm tokenlar genellikle aynı kodları kullanır.

Coin oluşturulması için sıfırdan programlama ve kodlamaya ihtiyaç olduğu için yaratmanın zorluk seviyesi, aynı kodu ve programlamayı kullanan tokenlara kıyasla daha yüksektir.

Coinler doğaları gereği bağımsız olarak var olurlar. Bu, alım satım için kullanılabileceği gibi, bir takas ölçüsü ve dijital finansal varlıklar için bir ölçü birimi de olabilirler. Tokenlar ise bağımsız olarak var olamaz. Varlıkların yalnızca temsil edilmesinden dolayı doğrudan finansal varlıklar değildir ve bir platforma bağlı olmak zorundadır.İlginizi Çekebilir

Blockchain AES (Advanced Encryption Standard) Nedir?

POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

VMware Authorization Service Hatasının Çözümü

Pasif Matris Nedir?

Mainframe Bilgisayar Nedir?