LiDAR Nedir?

LiDAR, ışık patlamalarını kullanarak yakındaki nesneleri arayan bir mesafe takip cihazıdır. Bir LiDAR sensörü, her bir dalganın kaynağa geri dönmesi için geçen süreyi ölçerek her öğeye olan mesafeyi hesaplayabilir. Çok sayıda ışık patlaması kullanarak incelenen bölgenin 3D derinlik görüntüsünü oluşturma yeteneğine sahiptir.

LiDAR ilk geliştirildiğinde, arazinin haritasını çıkarmak ve dünya yüzeyinin jeolojik resimlerini üretmek için kullanıldı. Güçlü LiDAR cihazlarıyla donatılmış dronlar ve diğer hava araçları, geniş bölgeleri hızla araştırabilir. LiDAR ve GPS verilerini birleştirerek, incelenen yerlerin üç boyutlu görüntülerini oluşturmak mümkündür.

  • Son yıllarda LiDAR, arabalar ve cep telefonları gibi sıradan araçlarda kendine yer buldu.

Otomotiv Sektöründe LiDAR

LiDAR, çağdaş otomobiller ve kamyonlar tarafından yakındaki araçları ve diğer öğeleri tanımlamak için kullanılır. Kör nokta tanıma ve park yardımı gibi özellikler, kısa menzilli LiDAR'da (50 metreden az) mevcuttur. Otomatik acil durdurma ve uyarlanabilir hız kontrolü gibi özellikler, uzun menzilli LiDAR (200 metreye kadar) ile mümkün kılınmıştır.

Akıllı Telefonlarda LiDAR

Kısa menzilli LiDAR, iPhone 12 Pro ve sonraki modeller gibi çağdaş ileri teknoloji cihazların bir özelliğidir. Sanal gerçeklik (AR) özellikleri ve resim netliği, derinlik algılama teknolojisiyle iyileştirildi. Örneğin LiDAR, telefonun bir fotoğrafın ana konularını belirlemesini ve bunlara konsantre olmasını sağlıyor. LiDAR, Snapchat efektleri gibi AR teknolojisini kullanırken yüz tanımayı geliştirir ve daha iyi ve daha hassas izleme sağlar.İlginizi Çekebilir

OLED Nedir?

VFAT Nedir?

ICCID Nedir?

Aktif Matris Nedir?

Qi Şarjı Nedir?