MAC Adresi Nedir?

MAC (Media Access Control - Medya Erişim Kontrolü) adresi, tüm ağ cihazlarının, kendisini benzersiz şekilde tanımlayan ve ağ iletişiminin ayrılmaz bir parçası olan özelliktir. Bu adres kalıcıdır ve cihaz üretildiğinde atanır. MAC adresleri iki nokta üst üste ile ayrılmış 12 alfasayısal karakterden oluşur. Yalnızca A'dan F'ye kadar olan harfler kullanılır ve büyük/küçük harfe duyarlı değildir, bu nedenle 0 sayısını O harfiyle karıştırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bazen iki nokta üst üste işaretleri tire ile değiştirilir.

MAC adresi örnekleri bu şekilde olur....00:1B:67:19:3A:B7 veya 00--05--37--D9--3A--B8

MAC adreslerinin Macintosh / Apple / Mac bilgisayarlarla ilgisi yoktur. WiFi veya ethernet kablolarıyla internete bağlanan her şeyin bir MAC adresi olacaktır. PC'ler, akıllı telefonlar ve oyun konsollarının hepsinin MAC adresleri vardır. Genel olarak, internete bağlanırsa, bir MAC adresine sahip olduğunu varsayılabilir.

MAC kısaltması standart terim haline gelirken, bazen bunun yerine başka kelimeler veya terimler de kullanılmaktadır. WiFi adresi, Fiziksel Adres, Donanım Adresi, Yanmış Adres (BIA), Ethernet Donanım Adresi (EHA) bunlardan bazılarıdır. Adı ne olursa olsun bu özellik, her zaman 12 alfa sayısal karakterden oluşur.İlginizi Çekebilir

Ping Nedir?

WLAN Nedir?

WAN Nedir?

NUMA Nedir?

ISP Nedir?