Mail Server Nedir?

Bir Mail Server (Posta Sunucusu), e-posta gönderen ve alan bir bilgisayar sistemidir. Çoğu durumda, web sunucuları ve posta sunucuları tek bir makinede birleştirilir. Ancak, büyük "İnternet Servis Sağlayıcıları" ve genel e-posta hizmetleri (Gmail ve Hotmail gibi), e-posta göndermek ve almak için özel donanım kullanabilir.

Bir bilgisayar sisteminin posta sunucusu olarak çalışabilmesi için posta sunucusu yazılımı içermesi gerekir. Bu yazılım, sistem yöneticisinin sunucuda barındırılan (host) herhangi bir etki alanı (domain) için e-posta hesapları oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanır.

Posta sunucuları, standart e-posta protokollerini kullanarak e-posta gönderir ve alır. Örneğin, SMTP protokolü mesajlar gönderir ve giden posta isteklerini işler. IMAP ve POP3 protokolleri mesajları alır ve gelen postaları işlemek için kullanılır. Bir web posta arabirimi veya e-posta istemcisi kullanarak bir posta sunucusunda oturum açtığınızda, bu protokoller tüm bağlantıları yönetir.

Posta sunucusu yazılımı, birden çok platform için kullanılabilir. Windows için en popüler posta sunucusu, büyük işletmeler tarafından kullanılan kurumsal bir ürün olan Microsoft Exchange Server'dır. Linux işletim sistemde ise posta göndermek için Exim ve posta almak için Dovecot ve Courier en popülerleridir.İlginizi Çekebilir

OEM Nedir?

DVD+RW Nedir?

ARM64 Nedir?

CD-R Nedir?

Ses/Video Alıcısı (AVR) Nedir?