Mainframe Bilgisayar Nedir?

Bir ana bilgisayar, büyük miktarda veriyi işlemek için tasarlanmış sağlam bir bilgisayardır. Büyük miktarda bellek, çok sayıda eşzamanlı bilgisayar ve yüksek veri giriş/çıkış kapasiteleri, ana bilgisayarların tüm özellikleridir. Yüksek hacimli veri analizi, veritabanı yönetimi, kaynak izleme ve işlem yönetimi için büyük işletmeler ve gruplar ana bilgisayarları kullanır. Süper bilgisayarlardan sonra, ana bilgisayar bilgisayarları en güçlü ikinci bilgisayar türü olarak kabul edilir.

Bir ana bilgisayar mimarisi, güvenilirliğe ve kullanılabilirliğe güçlü bir vurgu yapar. İşletmelerin yeteneklerini gerektiği gibi genişletebilmeleri için ölçeklenebilir anabilgisayarlar gereklidir. Ek olarak, herhangi bir arızanın ana bilgisayarın işlevselliğini bozmasını önlemek için birden çok bileşenle oluşturulmuşlardır.

Çoğu ana bilgisayar, yöneticilerin bileşenleri bir ana çerçeveyi kapatmadan çalışırken değiştirebilme yeteneği sayesinde yıllarca sıfırlanmadan çalışabilir. Gelişmiş sanallaştırma desteği sayesinde tek bir bilgisayar yüzlerce sanal iş istasyonunu çalıştırabilir. Tüm bunlar, yüksek hacimli, görev açısından kritik görevleri yerine getiren bir ana bilgisayara yardımcı olur; örneğin bankalar, gün boyunca saniyede binlerce işlemi işlemek için ana bilgisayarları kullanır.

Ana bilgisayarlar, ev kullanımı için dizüstü bilgisayarlarda bulunmayan özel teknolojiyi kullanır. 32 adede kadar işlemciyle eş zamanlı olarak çalışabilen çok sayıda çekirdeğe sahip, özel olarak oluşturulmuş bilgisayarlardan yararlanırlar. Ek olarak, anabilgisayarlar için IBM'in z/OS veya Linux gibi belirli anabilgisayar işletim sistemlerini çalıştırırlar.İlginizi Çekebilir

DOC Dosya Uzantısı Nedir?

3D XPoint Nedir?

Minicorn Nedir?

IBM Uyumlu Kavramı Nedir?

SMP Nedir?