Martech Nedir?

"Pazarlama (marketing)" ve "teknoloji (technology)" veya "martech" terimleri birleştirilmiştir. İnternet pazarlamasında kullanılan çok çeşitli teknolojiler ele alınmaktadır. Dijital reklamlardan çok pazarlama hizmetlerine odaklanırken, martech, adtech'e (reklam teknolojisi) benzer.

Martech örnekleri şunları içerir:

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
  • Sosyal medya pazarlama teknolojileri
  • CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımı
  • Kullanıcı analitiği
  • Çevrimiçi izleme araçları
  • E-posta pazarlama sistemleri

Pazarlama ekipleri, CRM SaaS uygulamaları ve e-posta dağıtım sağlayıcıları gibi martech teknolojilerini kullanarak belirli hedef kitlelerle iletişim kurabilir. Martech'in kullanımıyla, toplu e-posta (veya spam) gönderen abonelerin aksine, yalnızca onları almakla en çok ilgilenen kişilere e-posta göndermek mümkündür. Program genellikle, işletmelerin mevcut müşterileri ve yeni potansiyel müşterileri içeren bir veri tabanını takip etmek için kullandıkları bir CRM paketinin bir bileşenidir. Sofistike algoritmalar, veritabanı kullanıcılarına satın alma olasılığı gibi değerler sunarak işletmelerin akıllı pazarlama seçimleri yapmasına olanak tanır.

Şirketler, siteler ve platformlar arası izleme sayesinde web siteleri ve cihazlardaki kullanıcı etkinliğini takip edebilir. Örneğin, platformlar arası izleme, bir işletmenin siz akıllı telefonunuzda bir e-ticaret web sitesine göz attıktan sonra dizüstü bilgisayarınızda size özel öneriler sunmasını sağlar. İnternet alışveriş sepetinizde bıraktığınız bir ürünle ilgili nasıl bir e-posta alabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bunun için Martech'e teşekkür edebilirsiniz.

Martech genellikle kullanıcı davranışını kaydettiğinden, çevrimiçi pazarlama hizmetleri, GDPR gibi veri toplama ve kullanımını yöneten düzenlemelere uymalıdır. Veri toplayan ve saklayan şirketler genellikle gizlilik politikalarını herkese açık hale getirir ve verileri nasıl kullandıklarını açıklar.İlginizi Çekebilir

ADSL Nedir?

ISA Nedir?

ASSP Nedir?

IOPS Nedir?

Depolama Alanı Ağı (SAN) Nedir?