Mesh Wi-Fi Nedir?

Birkaç Wi-Fi cihazı, bir ağ Wi-Fi kurulumunda birleşik bir kablosuz ağ oluşturmak için birlikte çalışır. Amaç, güvenilir bir kablosuz sinyali büyükçe bir ev veya iş yeri boyunca eşit şekilde yaymaktır.

Çok sayıda cihaza kablosuz sinyal göndermek için basit bir Wi-Fi ağında tek bir ağ geçidi kullanılır. Bu, küçük bir odada iyi çalışır, ancak daha büyük bir odada sinyal her yere ulaşmayabilir. Sert duvarlar ve zeminler gibi engellerin neden olduğu "ölü bölgelerde" sinyal gücü önemli ölçüde azalabilir. Cevap, bölge boyunca bir sunucu ağı dağıtmaktır.

"Noktalar" olarak da bilinen bir ana ağ geçidi ve bir veya daha fazla terminal bir ağ ağı oluşturur. Tek bir kablosuz ağ oluşturmak için ağ geçidi ve cihazlar mükemmel bir şekilde işbirliği yapar. Dikkatli bir şekilde yönlendiriciler yerleştirilerek ölü bölgeler kaldırılabilir ve bir bina veya iş yeri sürekli Wi-Fi hizmetine sahip olabilir.

Wi-Fi 6'nın artan menzili, 2.000 fit karenin altındaki çoğu alanın yalnızca bir cihaza ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. İki düğümlü bir modem, 6.000 fit kareye kadar olan alanlar için yeterli olabilirken, tek düğümlü bir ağ Wi-Fi ağı, tipik olarak 4.000 fit kareye kadar olan alanları kapsar. Birçok seviyeye sahip büyük bir yapıda sürekli kapsama için bir ağ ağı birkaç düzine cihaza ihtiyaç duyabilir.

Menzil Genişleticiler ve Mesh Ağlar

Wi-Fi hizmet alanını artırmanın bir başka yöntemi de menzil genişleticiler veya tekrarlayıcılardır. Menzil genişleticiler, Wi-Fi sinyalini çoğaltmaktan başka bir şey yapmayan ağ düğümlerinin aksine "akıllı" takas sunmaz. Her genişleticinin, ayrı bir wifi şifresi olabilen kendi ağına ihtiyacı vardır. Menzil genişleticiler sorunsuz bir ağ oluşturamaz, bu nedenle Wi-Fi ağ ağları daha çok tercih edilen bir alternatiftir.İlginizi Çekebilir

ICCID Nedir?

ASIC Nedir?

Kripto Paralarda Coin ile Token Arasındaki Fark

ISA Nedir?

Altcoin Nedir?