MKV Dosyası Nedir?

MKV açılımı "Matroska Video" olan 2002'de Rusya'da geliştirilmiş bir dosya türüdür. Matroska, "Steve Lhomme" ve "Lasse Kärkkäinen" tarafından yaratılmıştır. MKV, açık kaynak kodlu ve kullanımı ücretsizdir. Zaman geçtikçe, format iyileştirilmiş ve 2010 yılında WebM multimedya formatının temeli olmuştur.

MKV, MOV ve AVI formatına benzer bir multimedya-container (kapsayıcı) 'dır. Ancak aynı dosyada birden fazla ses ve altyazı parçasını destekler.

Bir MKV dosyası, video için kullanılan Matroska multimedya kapsayıcı formatıdır. MKV, çeşitli video ve ses sıkıştırma formatlarını destekler. MKV ile diğer video formatları arasındaki en büyük fark, MKV'nin bir codec (kodek) değil, bir kapsayıcı olmasıdır.

MKV dosyaları .mkv dosya uzantısıyla kaydedilir. MKV, ses, video ve altyazıları, bu öğeler farklı kodlama türleri kullansa bile tek bir dosyada birleştirebilir. Örneğin, video için H.264, ses için MP3 veya AAC içeren bir MKV türünde dosyanız olabilir. MKV ayrıca açıklamaları, derecelendirmeleri, kapak resimlerini destekler.İlginizi Çekebilir

DSP Nedir?

Piksel Nedir?

BIOS Nedir?

FAT Nedir?

Haptik Nedir?