Monitör Çerçevesi (Bezel) Nedir?

"Çerçeve", bir pırlantayı veya saat kristalini yerinde tutan bir yarıktır. Bezel kelimesi kuyumculuktan gelmektedir. Bir araçtaki takometre gibi aletlerin etrafındaki halka da bu ifade ile anılır. Bilgisayar işinde çerçeve, bir masaüstü bilgisayar kasasının ön tarafını veya bir ekranı çevreleyen kenarlığı ifade edebilir.

Bir ekranın ekranı çevreleyen bölgesi, monitör çerçevesi veya ekran çerçevesi olarak bilinir. Örneğin, bir monitörün bir inçlik kenarlığı varsa, ekranı bir inçlik plastik veya metal çevreler. Bir monitörün çerçeve genişliği ekranın üstünden ve altından yanlara doğru değişiyorsa, çerçeve standardı her iki taraf için farklı boyutlar içerecektir. Ekranlar geliştikçe çerçeve uzunlukları genellikle azaldı. Genellikle bir inçten daha ince kenarlara sahip olan çağdaş LCD ekranların aksine, eski CRT monitörlerin çerçeve uzunlukları genellikle iki inç veya daha fazlaydı. Dizüstü bilgisayar ekranları, daha ince kenarlıklarla büyütülebilir ve çok sayıda masaüstü ekranı yan yana düzenlendiğinde, daha çok birleşik bir ekran gibi görünürler.

Bir sistem biriminin veya "kulenin" ön yüzü, bilgisayar çerçevesi olarak bilinir. Bilgisayar kasalarının çoğunda bir veya daha fazla disk bağlantı noktası için delikler bulunur. Bu bağlantı noktalarını kullanarak DVD sürücüsü veya fazladan bir dahili sabit disk gibi aygıtlar takabilirsiniz. Bu bağlantı noktaları tipik olarak çerçeveyle aynı renkte olan ancak ek diskler takılı olmadığında tam olarak çerçevenin bir bileşeni olmayan panellerle kaplıdır.İlginizi Çekebilir

Toslink Nedir?

Dosya Sunucusu (File Server) Nedir?

Video Rastgele Erişim Belleği (VRAM) Nedir?

APU İşlemci Nedir?

İşlemcilerin Isı Emicisi (Macun) Nedir?