MPP Nedir?

MPP, "Massively Parallel Processing" yani Kitlesel (çok sayıda) Paralel İşleme anlamına gelmektedir. Bir tür paralel işlem mimarisidir ve alışılmadık derecede karmaşık hesaplamaları çözmek için "çok sayıda bağımsız mikroişlemci" kullanır. Bu, normal bilgisayarlarla mümkün olmayacak işlemlerin yapılabilmesi anlamına gelir.

MPP'lerin çalışması için, tek işlemcili bilgisayarların ihtiyaç duymadığı çok sayıda mimariye ihtiyaç vardır. Bu, mevcut tüm kaynakları doğru şekilde kullanmak için hem donanım hem de yazılım içerir.

MPP'lerde, CPU çekirdeklerinin her biri kendi belleğine sahiptir ve diğerleri ile iletişim halindedir. Her bir çekirdek, programlama görevlerinin olabildiğince hızlı yapılmasını sağlamak için açık iletişim kanallarına sahiptir.

Doğru yapıya ek olarak, MPP'lerin makinelerin yaptığı paralel işlemeyi destekleyebilen bir işletim sistemine, bu makinelerin sahip olduğu tam güçten yararlanmak için de bir yazılıma ihtiyaç vardır.

MPP 'ler kişisel veya özel kullanım için bir amaca hizmet etmezler ve mali açıdan uygun değildirler. "Süper Bilgisayar" olarak bilimsel konularda kullanılması uygundur ve bu konuda önemli görevleri yerine getirirler.İlginizi Çekebilir

Ping Nedir?

NUMA Nedir?

Ethernet Nedir?

WLAN Nedir?

Traceroute Nedir?