MPP Veritabanı Nedir?

Bir MPP veritabanı yani "Massively Parallel Processing Database", Çok Büyük Ölçekli Paralel İşleme Yapan Veritabanı anlamına gelmektedir.

Devasa paralel işleme, paralel olarak (aynı anda) bir dizi koordineli hesaplama gerçekleştirmek için çok sayıda işlemcinin (veya ayrı bilgisayarların) kullanılmasıdır.

MPP veritabanlarında veriler, her biri kendi belleğine ve işlemcisine sahip olan birçok veritabanı sunucusuna veya düğümüne (node) bölünür. Bu şekilde, her sunucu kendi kaynaklarını kullanarak verileri yerel olarak işleyebilir. Kaynakların hiçbiri paylaşılmaz.

Veri işleme, hiçbir şey paylaşmayan bir yapılandırmada çok daha hızlı gerçekleşebilir. Paylaşılan bir yapılandırma, tüm düğümlerin aynı kaynaklara erişmeye çalıştığı bir darboğazla sonuçlanabilir. Teorik olarak, paylaşımsız veri tabanı sistemi, düğümler ekleyerek neredeyse sonsuza kadar ölçeklenebilir.

MPP veritabanları, veri ambarları ve diğer büyük veri ortamları gibi çok büyük miktarda verinin olduğu ortamlarda faydalı olabilir.İlginizi Çekebilir

OLTP Nedir?

RDBMS Nedir?

Veritabanında Hücre Nedir?

Veritabanı De-normalization (Denormalizasyon) Nedir?

OODBMS Nedir?