N-Key Rollover (NKRO) Nedir?

Üst düzey klavyelerde genellikle, aynı anda kaç tanesine basıldığına bakılmaksızın tüm girişleri tanıyan "N-tuş rollover" adı verilen "NKRO" adlı bir işlev bulunur. Her girişin günlüğe kaydedilmesini sağlar ve aynı anda birden çok düğmeye basıldığında ve ek bir tuşa basıldığında meydana gelen "gölgelenmeyi" önler.

Genellikle bir USB bağlantısı olan tuş tabanından klavye çıkışına giden elektrik hatları basit bir klavyede kesişebilir. Tuş takımı aynı anda çok sayıda tuşa bastığınızda bazı kelimeleri algılayabilir, ancak diğerlerini algılayamayabilir. Gölgelenme, iki veya daha fazla girişten gelen veriler birleştirildiğinde ve basmadığınız bir tuş giriş olarak kaydedildiğinde meydana gelir.

Çoğu bilgisayar çok sayıda eşzamanlı girişe izin verir ve bir dereceye kadar döngüye sahiptir. Örneğin, ucuz bir klavyede yalnızca 5 tuş yenilenmesi olabilirken, daha pahalı bir klavyede 8 tuş yenilenmesi olabilir. Bu tür geçiş aynı zamanda "x tuşu geçişi" olarak da bilinir; burada x, aynı anda basılabilen ve günlüğe kaydedilebilen düğmelerin toplam sayısıdır.

N-key rollover kullanılırken aynı anda basılabilen ve günlüğe kaydedilebilen düğme sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu işlevselliğe sahip üst düzey klavyeler genellikle eSpor oyun bilgisayarlarında bulunur. Video oyunları oynarken, oyuncular aynı anda birden çok düğmeye basar, bu nedenle tuş takımının tüm girdileri doğru bir şekilde yakalaması çok önemlidir.İlginizi Çekebilir

HiDPI Nedir?

Termistör Nedir?

Flatbed Nedir?

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

Dijital Video Kaydedici (DVR) Nedir?