Network Arayüz Kartı (NIC) Nedir?

NIC (Network Interface Card - Ağ Arayüz Kartı), bir bilgisayar ağ özellikleri sağlayan bir parçadır. Bir yerel alan ağına kablosuz olarak veya Ethernet veya Wi-Fi gibi fiziksel bir bağlantı aracılığıyla katılmayı mümkün kılabilir.

1990'larda ve 2000'lerin başında, masaüstü bilgisayarlarda sıklıkla NIC'ler bulundu. 1980'lerde ve 1990'ların başındaki birçok bilgisayarda ağ özellikleri yoktu, bu nedenle bir genişletme aygıtı olarak bir NIC kurulabilirdi. NIC'lerin çoğu bir ana kart PCI bağlantı noktasına monte edildi. Koaksiyel ağ bağlantıları, erken NIC'lerde bir BNC soketi kullanılarak yapılabilir, ancak Ethernet arayüzleri hızla norm haline geldi. Sonuç olarak, NIC'lerin çoğunun bir veya daha fazla Ethernet bağlantısı vardır.

Kablosuz NIC'ler, kablosuz ağ ile aynı zamanda önem kazandı. Kablosuz NIC'ler, Ethernet bağlantıları yerine Wi-Fi bağlantıları için yapılmıştır ve genellikle bilgisayarın kablosuz bağlantısını iyileştirmek için bir alıcıya sahiptir. Çağdaş kablosuz NIC'lerin çoğu PCI Express yuvalarına bağlıyken, daha eski kablosuz aygıtlarda PCI arabirimleri bulunur.

Çok sayıda farklı ağ standardı bulunduğundan, bir NIC'nin özelliklerinin ağ standardı ile eşleşmesi önerilir. Örneğin, bir Gigabit Ethernet ağına bağlanıyorsanız, Gigabit Ethernet NIC ideal seçenektir. 100Base-T kartı çalışsa da, maksimum veri aktarım hızı mümkün olanın yalnızca 1/10'u kadardır. 10 Gigabit Ethernet kartı kullanarak da bağlanabilirsiniz, ancak ağ yalnızca gigabit hızlarını destekleyecektir. Ağ ve NIC arasındaki en küçük ortak payda, kablosuz cihazlar tarafından da kullanılır. Ancak, daha yeni bir kablosuz standardı (802.11ac gibi) desteklemiyorsa, bir kablosuz aygıt ağa katılamayabilir.

Ağ bağdaştırıcısı ve NIC karşılaştırması

NIC, bir bilgisayarın uzantı bağlantı noktasına takılan gerçek, somut bir aygıttır. Entegre bir ağ bileşeni olan bir ağ bağdaştırıcısı artık birçok dizüstü bilgisayarda ve hücresel aygıtta bulunmaktadır. Bu, ana kartta bulunan küçük bir kablosuz ağ aygıtı veya bir ana kartın çevresine yapıştırılmış bir Ethernet sürücüsü ve soketi olabilir. Bir ağ bağdaştırıcısı, bir USB arabirimine takılan küçük bir aksesuar da olabilir. "NIC" ve "ağ bağdaştırıcısı" kelimeleri sık sık birbirinin yerine kullanılsa da, NIC'ler belirli bir ağ bağdaştırıcısı türüdür, oysa ağ bağdaştırıcıları her zaman NIC değildir.İlginizi Çekebilir

ARM64 Nedir?

NVMe Nedir?

Optik Ortam (Media) Nedir?

Uplink Portu Nedir?

Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) Nedir?