Noktadan Noktaya Protokol (PPP) Nedir?

PPP, iki uç nokta veya konum arasında veri aktarımına ve iletişime izin veren bir sistemdir. PPP, çok uzun bir süre boyunca Sağlayıcılara yapılan çevirmeli bağlantılar için bir normdu. İnternet cihazları çevirmeli modemlerin yerini almaya başladıkça PPP bağlantıları arttı. PPP, popüler bir Geniş bant modem bağlantı yöntemi olan "Ethernet üzerinden PPP" (PPPoE) içinde bugün hala kullanılmaktadır.

Yedi katmanlı OSI mimarisinde PPP, ikinci katman olan bir veri bağlantı mekanizmasıdır. Maddi katmanı takip eder ve ondan önce gelen beş düzeyi çevreler. Bu, PPP'nin TCP ve UDP dahil çok sayıda ağ üzerinden veri iletebileceği ve çeşitli uygulamalar tarafından kullanılabileceği anlamına gelir. İnternet protokolü (IP), İnternet üzerinden veri iletmek için sıklıkla kullanılır.

PPTP

PPP, diğer protokolleri bünyesinde barındırdığından, veri yönlendirme veya PPP protokolü içinde güvenli bir şekilde veri taşıma için kullanılabilir. Bunu başarmak için, sanal özel ağlar (VPN'ler) sıklıkla bu amaçla oluşturulan Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP) kullanılarak oluşturulur. Bununla birlikte, PPP'nin bazı belgelenmiş güvenlik kusurları vardır ve başlangıçta güvenli bir sistem olması amaçlanmamıştır. Bu nedenle, yeni VPN'ler sıklıkla farklı algoritmalar kullanır.

PPPoE

Ethernet üzerinden PPP olarak da bilinen PPPoE, Geniş Bant bağlantısı olan bir Sağlayıcıya bağlanmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Modeminiz ile PC veya ağ geçidi arasında yüksek hızlı Ethernet soket bağlantıları sağlar. Daha sonra yönlendirici ve Sağlayıcı arasında noktadan noktaya bir bağlantı kurulur. PPP doğrulamaya izin verdiği için PPPoE seçeneklerinde bir kullanıcı adı ve parola istenebilir. Geniş Bant İnternet sağlayıcınız, bu bilgileri kullanarak meşru bir kullanıcı olduğunuzu kolayca doğrulayabilir.İlginizi Çekebilir

Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) Nedir?

Telnet Nedir?

Usenet Nedir?

İnternette Sahtekarlık (Spoofing) Nedir?

XHTML Nedir?