OODBMS Nedir?

OODBMS, "Object-Oriented Database Management System" yani Nesne Yönelimli Veritabanı Yönetim Sistemi anlamına gelir.

Nesne yönelimli bir veritabanı yönetim sistemi (basitçe bir nesne veritabanı olarak da bilinir), nesne yönelimli programlamada kullanıldığı gibi, verilerin nesneler biçiminde temsil edildiği bir DBMS'dir.

Verilerin satırlar ve sütunlar içeren tablolarda depolandığı ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinin (RDBMS'ler) aksine, nesne yönelimli bir veritabanı karmaşık verileri ve veriler arasındaki ilişkileri, ilişkisel satırlara ve sütunlara eşleme yapmadan doğrudan depolar.

Nesne yönelimli veritabanlarının bir avantajı, nesne yönelimli bir programlama dili ile entegre edildiğinde, veri tabanı ile programlama dili arasında çok daha büyük bir tutarlılık olmasıdır. Her ikisi de veriler için aynı temsil modelini kullanır.

Bazı OODBMS'ler diğer programlama dilleriyle (C#, Visual Basic .NET, C++, Java, Python, Perl, Delphi, Ruby.. vb.) çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bazı DBMS'ler, OODBMS ve RDBMS'nin bir karışımıdır ve bu nedenle nesne-ilişkisel veritabanları (ORD) veya nesne-ilişkisel veritabanı yönetim sistemi (ORDBMS) olarak da adlandırılır.İlginizi Çekebilir

Veritabanında Artık (Sahipsiz) Kayıt Nedir?

Primary Key Nedir?

Foreign Key Nedir?

Veritabanında Tablo Nedir?

Veritabanı View Nedir?