Optik Sürücü Nedir?

Bir bilgisayarın optik sürücüsü, bir lazer kullanarak CD, DVD ve Blu-ray gibi optik ortamları okuyan bir disk sürücüsüdür. Farklı kasalara yerleştirilmiş, bilgisayarların içine yerleştirilmiş ve doğrudan işlemciye bağlı olan hem dahili hem de harici optik diskler seçeneklerdir. Çoğu optik cihaz, optik diskleri okumaya ek olarak okunabilir ve yeniden yazılabilir disklere yazabilir.

"Optik", "algı veya ışıkla ilgili" olarak tanımlanır. Optik sürücüler ve optik medya bağlamında, dönen bir plastik diskin altını tarayan ve depolanan dijital verileri barındıran bir dizi çıkıntı ve deliği toplayan lazeri ima eder. Verileri tarayan düşük güçlü bir lazer, yeniden yazılabilir diskleri silen orta güçlü bir lazer ve bir diske veri yazan yüksek güçlü bir lazer, disklere yazabilen optik aygıtlara dahildir.

Optik ortamın her yeni yinelemesindeki çukurlar ve sırtlar daha küçüktür ve daha kısa lazerlerle taranır; örneğin, bir CD'de 800 nm uzunluğunda çukurlar bulunurken, bir Blu-ray diskte yalnızca 150 nm uzunluğunda çukurlar bulunur. Örneğin bir Blu-ray optik sürücü, verileri okurken bir diski dakikada 9.000'den fazla dönüşle döndürebilir. Bir optik sürücünün disk üzerindeki delikleri algılama hızı, diskin ne kadar hızlı döndüğüne bağlıdır. Bir disk bu kadar hızlı hareket ederken bile optik sürücüler, sabit sürücülerden ve katı hal sürücülerden daha yavaştır. Bununla birlikte, sabit ortam, özellikle yüksek tanımlı videolar ve platform video oyunları, düşük maliyeti ve taşınabilirliği nedeniyle büyük miktarda veriyi paylaşmak için sıklıkla kullanılır.İlginizi Çekebilir

Video Grafik Dizisi (VGA) Nedir?

RDRAM Nedir?

Genişletilmiş Gelişmiş Teknoloji (ATX) Nedir?

Stylus Kalem Nedir?

Paralel Bağlantı Noktası (Port) Nedir?