Over-the-top (OTT) Nedir?

İnternet üzerinden geleneksel kanallar kullanılmadan iletilen verilere OTT denir. OTT iletişimleri ve OTT içeriği bu tür iki örnektir.

Sıradışı İçerik

Doğrudan sağlanan hareketli görüntüler ve televizyon programları, üst düzey programlama olarak adlandırılır. OTT materyali, kablolu veya uydu televizyon aboneliği gerektirmez ve herhangi bir zamanda indirilebilir ve izlenebilir. HBO Now, Netflix, Hulu ve Amazon Prime, iyi bilinen OTT platformlarına örnektir. Televizyon sağlayıcılarıyla daha az doğrudan rekabet etseler de, YouTube ve Vimeo gibi ücretsiz siteler yine de OTT olarak görülüyor.

OTT sağlayıcıları bir kanal listesi sağlamaz. Bunun yerine izleyiciler, talep üzerine izlemek üzere kendi bireysel programlarını ve filmlerini seçmelidir. Comcast ve DIRECTV gibi geleneksel sağlayıcılar hem isteğe bağlı materyal hem de canlı programlama sağlarken, aylık fiyatları genellikle OTT sağlayıcılarınınkinden çok daha yüksektir. Kablo veya uydu TV'ye alternatif olarak, hizmet çok ucuz olduğu için (ayda 8 ila 15 ABD Doları) birçok müşteri çok sayıda OTT aboneliği edinir.

Üst Düzey Mesajlaşma

Genellikle SMS manifatura olarak bilinen kısa mesaj, uzun süredir bir mobil cihaz kullanırken başkalarıyla iletişim kurmanın tercih edilen yöntemi olmuştur. WhatsApp ilk kez 2009'da diğer kullanıcılarla SMS kullanmadan ücretsiz sohbet etmeyi mümkün kıldı. SMS veya MMS'in yerine, Apple'ın iMessage adlı ücretsiz mesajlaşma hizmeti 2011'de piyasaya sürüldü. Birçok cep telefonu hizmeti sağlayıcısı, bu alternatif mesajlaşmalar nedeniyle tüketicilerinin aylık mesajlaşma limitlerini artırdı. hizmetler popülerlik kazandı ve birçok plan artık sınırsız mesajlaşma sağlıyor.

  • NOT: Hem OTT içeriği hem de mesajlaşma için kablo, DSL veya hücresel veri bağlantısı gibi İnternet bağlantısı gereklidir. Sonuç olarak, birçok Netflix müşterisi, İnternet sağlayıcısı olarak Comcast'i kullanmaya devam ediyor.


İlginizi Çekebilir

Kripto Paralarda Coin ile Token Arasındaki Fark

IBM Uyumlu Kavramı Nedir?

IOPS Nedir?

Kripto Para HODL Nedir?

Qi Şarjı Nedir?