Overclocking Nedir?

Hızlı, bazı kişiler için asla yeterince hızlı değildir. Bilgisayarlar alanında hızlandırma, hızlı bir CPU'nun daha da hızlı olmasını sağlar. Hız aşırtma işlemi, CPU'nun çekirdek hızını başlangıçta çalışması amaçlanan seviyenin üzerine yükseltmeyi gerektirir.

Bir işlemci, işlemcinin donanım anahtarı değerleri değiştirilerek veya CPU'nun çalışma hızı sistem Belleniminde yükseltilerek hız aşırtılabilir. Bu seçenekleri değiştirerek CPU, üreticinin amaçladığından daha hızlı çalışabilir ve potansiyel olarak bilgisayarın toplam verimliliğini artırabilir. RAM hızı, ön ve arka veri yolu hızları ve diğer bileşenler gibi diğer parametreler sabit olduğundan verimlilikte gözle görülür bir gelişme olmayabilir.

Kullanılan yönteme rağmen boost, makineye zarar verme özelliğine sahiptir. Sonunda, bir bilgisayarı güçlendirdiğinizde, üreticinin cihazı oluşturma şeklini değiştirmiş olursunuz. Örneğin, CPU yeni hızda çalıştırılamazsa, yavaşlayabilir ve hatta çalışmayı tamamen durdurabilir. Ayrıca, ısı emici daha hızlı çalışan CPU'yu yeterince soğutamazsa, aşırı yüklenebilir ve bilgisayarınızın durmasına veya arızalanmasına neden olabilir. İşlemci çok ısınır ısınmaz bilgisayar kapanır, dolayısıyla bu aslında önleyici bir adımdır. Aksi takdirde, güçlendirilmiş işlemciniz aşırı çalışan bir işlemciye dönüşebilir ve CPU mecazi olarak kendi kendini kızartabilir.

Sonuç olarak, bir CPU'yu aşırı yüklemek tehlikeli olabilir. En iyisi, araçlarının farkında olan ve ilgili tehlikeleri üstlenmeye hazır olan bilgisayar meraklılarına bırakılır. Yükseltme bilgisayarınızın garantisini ihlal ettiğinden, kızartılmış bir İşlemci üretici tarafından ücretsiz olarak değiştirilmeyecektir. Üreticinin destekleyeceği hızlı bir bilgisayar istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz hızlı bir CPU ile başlamaktır.İlginizi Çekebilir

Doğrudan Bellek Erişimi (DMA) Nedir?

Adaptör Nedir?

Donanımda Northbridge Nedir?

Access Point (Erişim Noktası) Nedir?

Bricking Terimi Nedir?