Paralel Bağlantı Noktası (Port) Nedir?

1980'lerin başından 2000'lerin başına kadar Bilgisayarlarda sıklıkla bulunan bir yardımcı bağlantıya paralel bağlantı noktası denir. Yazıcılar ve harici kayıt sistemleri gibi yardımcı ekipmanları bağlamak için kullanıldı. Kompakt bir bağlantı ve belirgin şekilde daha hızlı veri aktarım hızları sunan USB, nihayetinde onun yerini aldı.

Büyük ve yavaş paralel arayüz, eski bilgisayar teknolojisinin tanımlayıcı bir özelliğidir. Tipik bir paralel bağlantı noktası bağlantısı, her biri metal kaplı iki set 25 kabloya sahiptir. Çapı yaklaşık bir inçtir ve tel, iki vidalı bağlantıyla yerine sabitlenmiştir. Paralel port kablolarında bulunan daha büyük 36 pimli "Centronics 36" bağlantısı, bunları yazıcılara bağlamak için sıklıkla kullanılır. Başlangıçtaki paralel bağlantı noktası standardı tek yönlüydü ve maksimum 150 Mbps veri aktarım hızına sahipti.

Bağlantı hızının artırılması gerekiyordu ve baskı teknolojisi ilerledikçe eşzamanlı iletim de gerekliydi. Çift yönlü özellik, bilgisayarın bir "yazdırma" talimatı vermesi ve yazdırma görevinin etkili olması için dua etmesi yerine, yazıcıların "hazır", "üretiliyor" ve "tamamlandı" gibi sinyalleri bilgisayara geri iletmesini sağladı. Paralel bağlantı, daha yüksek aktarım hızları sayesinde artık Iomega Zip sürücüsü gibi yardımcı depolama aygıtları gibi başka şeyler için kullanılabilir.

IEEE 1284

IEEE sonuçta paralel arabirimi "IEEE 1284" olarak tanımladı. Genişletilmiş Paralel Bağlantı Noktası (EPP) ve Genişletilmiş Kapasite Bağlantı Noktası, bu belirtim (ECP) tarafından belirtilen iki yeni paralel bağlantı noktası çeşididir. EPP kullanılarak 16 Mbps'ye (2 MB/sn) kadar veri gönderilebilir. Bir ISA arabiriminin kullanılmasıyla ECP, yaklaşık 20 Mbps veya 2,5 MB/sn veri iletim hızlarına ulaşabilir.

Kompakt bir bağlantı ve harici bir cihazı şarj etmek için elektrik enerjisi iletme yeteneği, USB'nin ilk yinelemesinin sağladığı iki geliştirmeydi; bu, paralel bir arabirimden önemli ölçüde daha hızlı olmasa da yine de bir yükseltmeydi. Ayrıca çalışırken değiştirilebilir, bu da bir bilgisayar çalışırken risk olmadan bir USB aygıtının takılmasına veya çıkarılmasına olanak tanır. Bir Bilgisayar veya aksesuar, bir IEEE 1284 bağlantısı aracılığıyla birleştirilerek veya çıkarılarak zarar görebilir. Paralel bağlantı ve IEEE 1284 standardı, 480 Mbps veri aktarım hızları sunan USB 2.0'ın piyasaya sürülmesiyle birlikte geçerliliğini yitirdi.İlginizi Çekebilir

Süperskalar Nedir?

Dedicated Server Nedir?

Apple Firewire Nedir?

Ultra Doğrudan Bellek Erişimi (Ultra DMA) Nedir?

Uplink Portu Nedir?