Parametre Rastgele Erişim Belleği (PRAM) Nedir?

Sistem yapılandırmaları, Macintosh sistemlerinde kullanılan bir tür bellek olan PRAM'de tutulur. Bu seçenekler, saat dilimi ayarını, ses seviyesini, başlangıç ??ses yüksekliği seçeneğini, görüntüleme seçeneklerini (ekran boyutu ve renk yoğunluğu gibi) içerir. Bilgisayarın PRAM'inde tutulan sistem yapılandırmaları Mac'ten Mac'e değişse de belleğin işlevi aynıdır.

Macintosh'unuz garip davranıyorsa veya tamamen başlamıyorsa, PRAM'ı yenilemeyi denemek isteyebilirsiniz. Bilgisayar açılırken Command, Option, P ve R düğmelerini basılı tutarak, Mac'te PRAM'ı "patlatabilir" veya yeniden başlatabilirsiniz. Dört düğmenin hepsine aynı anda basmalısınız, bu kadarı doğru. PRAM yenilendi ve başlama sesini ikinci kez duyduğunuzda düğmeleri bırakabilirsiniz.

PRAM'inizi azaltmayı seçerseniz, ekranınızı, saat diliminizi, başlangıç seviyenizi ve etkilenen diğer seçenekleri değiştirmek için Sistem Ayarlarını kullanmanız gerekebileceğini unutmayın. Kurulum prosedürü sırasında PRAM'inizi yeniden başlatabileceğinden, bazı yazılım yükseltmelerinin uygulanmasından sonra etkilenen ayarları geri yüklemeniz gerekebilir.İlginizi Çekebilir

Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) Nedir?

Optik Ortam (Media) Nedir?

Özel Santral (PBX) Nedir?

Ses/Video Alıcısı (AVR) Nedir?

Harici Grafik İşlem Birimi (eGPU) Nedir?