PCMCIA Nedir?

PCMCIA (Kişisel Bilgisayar Bellek Kartı Uluslararası Birliği) adlı bir grup, avuçiçi bilgisayarlar için genişletme kartlarına yönelik yönergeler geliştirmekten sorumluydu. 1989'da başladı ve USB Applyers Group'un (USB-IF) satın aldığı 2010 yılına kadar sürdü.

"PC kartı" olarak da bilinen PCMCIA kartı, Uluslararası Kişisel Bilgisayar Bellek Kartı Derneği tarafından yapılan en ünlü buluştu ve bilgisayarlar için genişletme seçenekleri sunuyordu. Kart, bir dizüstü bilgisayarın yan tarafındaki bir PCMCIA bağlantı noktasına takılarak RAM'i veya ağı artırmak için kullanılabilir. PCMCIA kart özelliği, üç farklı yinelemede mevcuttu:

  • Tip I - 3,3 mm kalınlık - bellek genişletme için kullanılır.
  • Tip II - 5,0 mm kalınlık - en yaygın; NIC'ler (Ethernet kartları), modemler ve ses kartları için kullanılır.
  • Tip III - 3,3 mm kalınlık - ATA sabit diskleri için kullanılır.

Daha küçük kartlar, daha büyük PCMCIA bağlantı noktalarıyla geriye dönük olarak uyumluydu. Örneğin, Tip III yuvaları Tip 1, 2 ve 3 kartları kabul ederken, Tip II yuvaları Tip 1 ve Tip 2 kartları kabul edebilir.

PCMCIA cihazları, 1990'larda bilgisayarlara ek özellikler vermenin popüler bir yoluydu. Ancak dizüstü bilgisayar parçaları küçüldükçe, üreticiler gerekli tüm parçaları bilgisayarlarına yerleştirerek PCMCIA kartlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırabildi. Bir zamanlar bir PCMCIA kartına ihtiyaç duyan pek çok cihaz, USB çeşitleriyle gelmeye başladı. 2000'lerin başında bilgisayarlar daha hafif ve daha küçük hale geldikçe, PCMCIA cihazları giderek daha az kullanışlı hale geldi.İlginizi Çekebilir

PoE Nedir?

Soonicorn Nedir?

RJ45 Nedir?

DNS Nedir?

Piksel Nedir?