Periferik (Peripheral) Nedir?

Giriş veya çıkış için bir bilgisayara bağlanan herhangi bir çevresel aygıt bir yardımcıdır. Bir cihaz bağlandığında, bunu elektronik olarak veya doğrudan yapabilir ve bilgisayar tarafından yönetilir. Aksesuarlar veya yalnızca "I/O cihazları", çevre birimlerinin diğer adlarıdır.

Girdi vermelerine, çıktı almalarına veya her ikisine birden bağlı olarak, çevre birimleri kategorize edilebilir. Bir tuş takımı ve fare, insan talimatlarını bir bilgisayara ileten iki giriş aygıtı örneğidir. Monitör gibi bir çıktı aygıtı bilgisayardan veri aktarır ve bunu ekranda gösterir. Yazarken, çok işlevli bir yazıcı hem girdi hem de çıktı sunar (tarama sırasında). Bilgisayarla kendisi arasında gidip gelen veriler şeklinde, flash sürücüye benzer bir yardımcı depolama aygıtı da giriş ve çıkış sağlar.

Donanım arayüzleri, çevre birimleri tarafından bir bilgisayara doğrudan bağlanmak için kullanılır. Thunderbolt, HDMI, Display Port ve ses arabirimleri de yaygın olarak kullanılsa da en yaygın bağlantı USB'dir. Bazı cihazlar doğrudan bir bilgisayara bağlı bir adaptör aracılığıyla RF ile etkileşime girse de, Bluetooth hala en popüler kablosuz iletişim türüdür. Çoğu aygıt tak ve çalıştır özelliğindedir, ancak bazıları bilgisayarın aygıtla iletişim kurabilmesi için bir program sürücüsü gerektirir.İlginizi Çekebilir

Genişletilmiş Gelişmiş Teknoloji (ATX) Nedir?

Blu-Ray Nedir?

HDMI Nedir?

Access Point (Erişim Noktası) Nedir?

x64 Nedir?