Plastic Pin Grid Array (PPGA) Nedir?

Çipin altındaki metal tellerden oluşan ve anakart üzerindeki bir yuvaya uyan pin ızgarası dizisi, PPGA olarak bilinen bir işlemci kapsayıcısındaki plastik bir çerçeve tarafından desteklenir. Porselen veya diğer malzemelerin aksine plastik kullanımı, onu diğer pin ızgara dizisi paketleme türlerinden ayırır. Malzeme ucuz olduğu ve ısıyı hızla uzaklaştırdığı için bilgisayarlar daha fazla devre kullanabilir ve daha hızlı çalışabilir.

Intel, ilk Celeron CPU'larının bazılarında bir PPGA tasarımı kullandı. 1998 ile 2000 yılları arasında üretilen bu İşlemci CPU'lar, Intel'in daha maliyetli Pentium II serisine kıyasla ne kadar güçlü olduklarından dolayı çok beğenildi. Hız aşırtmacılar ayrıca, işlemcilerin Intel'in resmi olarak izin verdiğinden daha yüksek oranlarda kullanıldığında güvenilir olduğunu keşfettikleri için onları tercih ettiler.

Intel, ilk Pentium II ve Celeron modellerinin yuva tabanlı işlemcilerinden uzaklaşmaya başladığında, PPGA paketi piyasaya sürüldü. Intel, 2000 yılında Pentium III serisiyle FPGGA (flip-chip pin grid array) paketlemesini piyasaya sürdükten sonra, PPGA artık kullanımda değildi. LGA (kara ızgarası dizisi) paketlemesi, sonunda pimlerin yuvanın içine yerleştirildiği ve çipin altındaki düzlemsel temas noktalarına bağlandığı pim ızgarası dizisi paketlemesinin yerini aldı.İlginizi Çekebilir

Periferik (Peripheral) Nedir?

Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) Nedir?

Bilgisayarın Ses Kartı Nedir?

Ekran Yanması (Screen Burn) Terimi Nedir?

N-Key Rollover (NKRO) Nedir?