Plotter Yazıcı Nedir?

Bir çizici, özellikle vektör çizimleri oluşturmak için yapılmış bir yazıcı türüdür. Çiziciler kağıt üzerinde ayrık noktalar yerine sürekli çizgiler oluşturur. Bu nedenle çiziciler, CAD eskizleri, mühendislik planları ve yapı şemaları oluşturmak için mükemmeldir.

Plotter modelleri iki ana kategoriye ayrılır: disk ve kamyon. Kağıt, silindir çiziciler olarak da bilinen tamburlu çiziciler tarafından dairesel bir silindir üzerinde ileri geri döndürülürken, mürekkep işaretleri sola ve sağa hareket eder. Bu iki boyut birleştirilerek çizgiler herhangi bir yönde yapılabilir. Kağıt, düz yataklı çizicilerde oldukça büyük bir yatay alana yerleştirilir. Kağıt üzerinde hareket ederken, hareket eden bir çubuk arkasında çizgiler bırakır.

Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar tipik olarak disk ve düz yataklı çizicilerden çok daha küçük çıktı boyutları üretir. Örneğin, normal bir lazer yazıcı 8,5 inç genişliğinde kağıtlar üretir. Bir disk yazıcı kullanarak 44 inç geniş kağıtlar elde etmek mümkündür. Bir disk yazıcı tarafından üretilen bir belgenin süresi üzerindeki tek kısıtlama, kağıdın miktarıdır. Düz yataklı çiziciler, yalnızca yazdırma yüzeyinin uzunluğuna ve genişliğine uyan belgeler üretebilir.İlginizi Çekebilir

Floppy Disk (Disket) Nedir?

Plastic Pin Grid Array (PPGA) Nedir?

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

CD-R Nedir?

Optik Ortam (Media) Nedir?