PPC (Tıklama Başına Ödeme) Nedir?

Çevrimiçi pazarlamacılar genellikle "PPC" kelimesini, çevrimiçi reklamcılık için kullanıcıların bir reklamı ne sıklıkta tıkladığına göre ücretlendiren bir reklam stratejisini tanımlamak için kullanırlar. PPC reklamları sıklıkla sosyal medya akışlarında ve arama motoru sonuç sitelerinde görünür. Meraklı insanları bir mal veya hizmet satın alabilecekleri bir web sitesine yönlendirmek, bir PPC kampanyası yürüten bir pazarlamacının amacıdır.

PPC reklamları, genellikle sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında bir teklif verme biçimi aracılığıyla yürütülür. Web sitesi, hangi reklamın gösterileceğine karar verirken anında bir teklif verir. Bir pazarlamacı, en yüksek tıklama başına maliyetine (TBM) karar vererek işe başlar. Ek olarak, hedeflemek istedikleri sosyal medya gruplarını veya arama terimlerini seçerler. Reklam platformu, hedeflenen terimlerle alaka düzeyi, hedef sayfadaki kullanıcı deneyimi ve reklamın geçmiş tıklama oranı (TO) dahil olmak üzere reklamın kendi içeriğini bile dikkate alır. Bu değişkenlerin birleşiminden dolayı, en yüksek maksimum TBM'ye sahip reklam her zaman kazanan değildir çünkü yüksek TBM'ye sahip düşük kaliteli bir reklam, biraz daha düşük TBM'ye sahip daha yüksek kaliteli bir reklama yenilebilir.

Reklam ağları ayrıca diğer web sitelerinde görüntülü reklamcılık sunmak için bir PPC stratejisi kullanır, ancak bunu bir fiyat yerine sabit bir ücret karşılığında yaparlar. Reklam ağı ve pazarlamacı, reklamları göstermeden önce bir TBM'ye karar verir ve daha fazla trafiğe veya daha değerli bir kitleye sahip siteler daha yüksek bir TBM talep eder.

PPC reklamcılığı, bir işletmenin web sitesi trafiğini artırması gerektiğinde en sık kullanılır. Reklam çabaları, amaç marka bilinirliğini artırmaksa (bir reklamın tıklanma yerine görüntülenme sayısı) bin görüntüleme başına ödeme yapan bin başına maliyet (BGBM) stratejisi kullanabilir. Diğer reklam çabaları, olası bir tüketici bir promosyon hakkında bilgi almak için katıldığında ücretlendirme yaparak olası satış başına maliyet (CPL) esasına göre çalışabilir.İlginizi Çekebilir

İnternette Tünelleme (Tunneling) Nedir?

RSS (Zengin Site Özeti) Nedir?

Webhook (Web Kancası) Nedir?

Webmaster Nedir?

Adware Nedir?