PPPoE (Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya Protokol) Nedir?

Ethernet protokolünü kullanarak bir PPP bağlantısı oluşturmak için PPPoE adlı bir ağ kurulumu kullanılır. Geniş bant İnternet bağlantıları sıklıkla bu ağ kullanılarak yapılır. Normal bir çevirmeli PPP bağlantısı kullanılamaz çünkü DSL yönlendiricileri genellikle bir Ethernet bağlantısı üzerinden bilgisayarlarla iletişim kurar. Sonuç olarak, Ethernet üzerinden PPP, DSL modemler kullanarak İnternet servis sağlayıcılarına (ISP'ler) bilgisayar bağlantılarını mümkün kılar.

Ağ Kontrol Paneli (Windows) veya Ağ Sistemi Tercihleri, bir PPPoE ağ kurulum seçeneği (Mac OS X) içerir. Bir PPPoE bağlantısı kurmak için Sağlayıcı tarafından sağlanan hizmet adının yanı sıra oturum açma adı ve parolayı girmeniz gerekecektir. Bu, Sağlayıcıya makinenizi tanıması ve İnternet bağlantınızı kurması için hızlı ve kolay bir yöntem sağlar. PPPoE, kablolu İnternet servis şirketleri tarafından sıklıkla kullanılan ve bağlantılı sistemlere otomatik olarak farklı IP numaraları veren DHCP ile karşılaştırılabilir.

Bir PPPoE kurulumu kurmanın basitliği, ana avantajıdır. Ayrıca çok sayıda cihaz (LAN) içeren bir yerel alan ağına da izin verir. PPPoE'nin dezavantajı, ek gecikme olarak İnternet bağlantısı üzerinden daha fazla verinin gönderilmesi gerektiğidir. Normal bir PPPoE bağlantısı üzerinden iletilen her mesaj, ek 8 bayt veri kazanır. MTU'su 1500 bayt olan paketlerin yalnızca küçük bir yüzdesi bu boyutu kullansa da, bazı ağlar yalnızca 60 bayt veya daha küçük paketleri kullanır, bu nedenle PPPoE %13'ün üzerinde gecikme ekler. Bu nedenle, birçok Geniş Bant şirketi artık DHCP kurulumları da sağlıyor.İlginizi Çekebilir

Internet Protocol (IP) Nedir?

DSL Nedir?

TCP / IP Nedir?

Network (Ağ) Switch Nedir?

Network (Ağ) Thick Client Nedir?