Programlanabilir Salt Okunur Bellek (PROM) Nedir?

Bellek oluşturulduktan sonra, PROM çeşidinin ROM'ları yazılır. PROM işlemcileri için uygulamalar arasında cep telefonları, oyun sistemleri, RFID tanımlayıcıları, tıbbi ekipman ve diğer elektrikli cihazlar bulunur. Elektrikli aletleri yapılandırmak için kolay bir yol sunarlar.

Standart olan PROM'lar yalnızca bir kez ayarlanabilir. Bunun nedeni, PROM devrelerinin bir dizi kapasitör kullanılarak oluşturulmasıdır. Geri dönülemez bir prosedür olan sigortaların ateşlenmesiyle mikroişlemci kodlanır. Sıfır olarak okunan erimiş sigortaların aksine, açık sigortalar bir olarak okunur. Belirli patlayıcıları ateşleyerek yarı iletken üzerine birler ve sıfırlardan oluşan ikili bir dizi kazınır. Bellek üzerinde çalıştırılan yazılım bu tasarımla temsil edilmektedir.

PROM silinemese de, silinebilen iki farklı PROM varyantı oluşturulmuştur. EPROM veya Silinebilir Programlanabilir Salt Okunur Bellek bir çeşittir. Bu tür bellekte kullanılan kayan kapılı yarı iletkenleri silmek için güçlü UV radyasyonu kullanılabilir. Elektrikle Silinebilir Programlanabilir Salt Okunur Bellek veya EEPROM alternatif çeşittir. Flash bellek, elektrik yüküyle silinebilen EEPROM kullanır.İlginizi Çekebilir

Evrensel Tümleşik Devre Kartı (UICC) Nedir?

Cat 5 Nedir?

Dijital Video Kaydedici (DVR) Nedir?

On Screen Display (OSD) Nedir?

Silikon Çip Nedir?