PS/2 Nedir?

Dizüstü bilgisayarlar ve fareler gibi giriş aygıtlarını takmak için PS/2 bağlantı noktalarına sahip eski PC'ler kullanılır. Versiyon ilk olarak 1987'de IBM'in Personal System/2 bilgisayarıyla ("PS/2" olarak kısaltılır) kullanıma sunuldu. Tüm IBM uyumlu PC'lerdeki PS/2 bağlacı, sonunda klavyeleri ve denetleyicileri bağlamak için fiili yöntem haline geldi.

PS/2 konnektörü yaklaşık olarak küre şeklindedir ve altı bağlantıya sahiptir. Klavye ve fare konektörleri genellikle renk kodludur çünkü her PS/2 arabirimi belirli bir girişi alacak şekilde yapılmıştır. Örneğin, bilgisayarın arkasındaki tuş takımı bağlantı noktası genellikle mor iken, fare bağlantı noktası genellikle yeşildir. Fare kablosu eklentisi yeşil, klavye akorunun ucundaki soket ise mor renktedir. Sonuç olarak, tüm kullanıcılar kabloları bilgisayara nereye bağlayacaklarını anlamayı kolay bulacaktır. Fikir, televizyonların arkasında bulunan kırmızı, beyaz ve sarı renk kodlu bileşik ses/video bağlantı noktalarıyla karşılaştırılabilir.

PS/2 arayüzü yaklaşık 20 yıldır başarılı bir şekilde çalışmasına rağmen, günümüzde çoğu klavye ve fare USB bağlantılarını kullanmaktadır. PS/2 bağlantılarının aksine, USB aygıtları USB adaptörü dahil herhangi bir kullanılabilir USB bağlantı noktasına takılabilir ve bilgisayar aygıtı tanır. Ek olarak USB, bilgisayar çalışırken bağlantıların silinmesine izin veren "çalışırken değiştirilebilir". Bilgisayar çalışırken, bir PS/2 aygıtının çıkarılması donanıma zarar verebilir. Bu nedenle, PS/2 aygıtı kullanıyorsanız tuş takımını veya fareyi takmadan veya çıkarmadan önce bilgisayarı kapatmanız önerilir.İlginizi Çekebilir

CD-R Nedir?

İnce Film Transistör (TFT) Nedir?

Donanımında Jumper Nedir?

DDR (Çift Veri Hızı) Nedir?

Ses/Video Alıcısı (AVR) Nedir?