Radyo Frekansıyla Tanımlama (RFID) Nedir?

RFID, şeyleri, kişileri veya yaratıkları izlemek için radyoya duyarlı bantlar kullanan bir cihazdır. RFID etiketi adı verilen gömülü bir cihazın üzerinde küçük bir verici bulunur. Genellikle kolayca fark edilemeyecek kadar küçük oldukları için çeşitli öğeler üzerinde kullanılabilirler.

RFID bantları, tıpkı UPC etiketleri gibi, yapıştırıldıkları öğeyi özel olarak belirtmek için sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, RFID bantlarının, UPC'ler gibi bir lazer cihazıyla fiziksel olarak okunması gerekmez. Bunun yerine, cihazı yalnızca bir RFID radyo vericisinin menziline koyarak yakalanabilirler. Bu, çok sayıda öğenin hızlı bir şekilde taranmasını veya çok sayıda diğer öğe arasında gizlenmiş belirli bir nesnenin hızlı bir şekilde keşfedilmesini sağlar.

RFID bantları için çok sayıda uygulama vardır. Birkaç örnek şunları içerir:

  • Ürün etiketleri - Perakende mağaza hırsızlığını durdurmak için bu tanımlayıcılar giyim, alet ve diğer öğeler gibi ürünlerin üzerine konur. Genellikle bu tanımlayıcılar, bir müşteri check-out yaptığında kapatılır. Devre dışı bırakılan etiketler, mağazanın giriş yolunun yanındaki uyarı sistemini tetikler.
  • Envanter yönetimi - RFID bantları, mağazalarda tutulan ürünlere daha kolay bulunabilmeleri için uygulanabilir.
  • Uçak bagajı - Kayıtlı bagaja, basit takip ve yerelleştirme sağlamak için RFID bantları takılabilir.
  • Gişe geçişleri - E-ZPass veya I-Pass vericileri kurulu olan otomobiller ve araçlar, gişelerden durmadan geçebilir. Bu, araçların geçiş ücretini anında ödemesini mümkün kılar.
  • Kredi kartları - Bazı kredi kartlarında, uygun tarayıcıların önünde "kaydırmak" yerine "sallamanıza" izin veren RFID'ler bulunur. Yalnızca RFID ödeme yöntemi, SpeedPass aygıtının bir örneğidir.
  • Hayvan etiketleri - Kayıp hayvanları bulmaya yardımcı olmak için evcil hayvan koşumlarına RFID bantları takılabilir. Bilimsel çalışma için takip edilmek üzere kuşlar ve diğer canlılar da etiketlenebilir.

Yukarıdaki özette, radyo frekansı tanımlamanın kullanımlarının yalnızca küçük bir kısmı ele alınmıştır. RFID cihazları için çok sayıda başka kullanım hali hazırda mevcuttur veya gelecekte de olabilir.İlginizi Çekebilir

DSP Nedir?

OLED Nedir?

.dll Dosyaları Nedir?

Kripto Para ERC20 Nedir?

ASSP Nedir?