RAID Nedir?

RAID, Redundant Array of Independent Disks yani Yedekli Bağımsız Diskler Dizisi anlamına gelir. RAID, verileri birden çok sabit diskte saklama yöntemidir. Diskler bir RAID yapılandırmasında düzenlendiğinde, bilgisayar hepsini tek bir büyük disk olarak görür. Ancak, tek bir sabit diskten çok daha verimli çalışırlar.

Veriler birden çok diske yayıldığı için, okuma ve yazma işlemleri aynı anda birden çok diskte gerçekleştirilebilir. Bu, sabit sürücüye erişim süresini önemli ölçüde hızlandırabilir. Birden çok işlemcinin CPU performansını artırabileceği kadar, birden çok sabit sürücü sabit disk performansını artırmayabilir, ancak benzer bir mantığa dayanır.

RAID'in faydaları, depolanan verileri mevcut sürücüler arasında bölen "şeritleme" (striping) adı verilen bir teknikten gelir. Veri şeritleri genellikle birkaç megabayt büyüklüğündedir ve sürücüler arasına yerleştirilmiştir. Şeritleme sistemi, verileri okurken arızalar arasındaki ortalama süreyi de artırır. Bu, daha fazla verinin kısa sürede doğru bir şekilde okunmasını sağlar. RAID sisteminin faydaları özellikle büyük miktarlarda veri depolarken fark edilir. Bu nedenle, birçok Web barındırma ve İnternet Servis Sağlayıcı (ISP), müşterileri için veri depolamada RAID kullanır.İlginizi Çekebilir

Charged Coupled Device (CCD) Nedir?

Transistör Nedir?

Overclocking Nedir?

PCIe Nedir?

Optik Ağ Terminali (ONT) Nedir?