Repeater Cihazı Nedir?

Bir yayın sinyalini tekrarlayan bir elektrikli cihaza tekrarlayıcı denir. Belirli bir frekansta bir iletimi alır, geliştirir ve sonra tekrar iletir. Bir tekrarlayıcı, ilk sinyalin yayın alanını yükselterek genişletir.

Yineleyicilerin bilgi işlemde pek çok kullanımı olsa da, en sık kullanıldıkları yer kablosuz ağlardır. Örneğin, sinyali büyük bir evin Wi-Fi ağının çeşitli bölümlerine göndermek için bir veya daha fazla tekrarlayıcı kullanmak avantajlı olabilir. Sinyali engelin etrafına ileten bir yükseltici, taş zeminli veya yığma duvarlı evler için de yararlı olabilir.

Şirketler, oldukça büyük bir yapı boyunca tek bir kablosuz ağ oluşturmak için sıklıkla birkaç tekrarlayıcı kullanır.

Yineleyiciler çeşitli şekil ve boyutlarda görünür, ancak hepsinin işlevi aynıdır. Yaygın olarak "menzil genişleticiler" olarak adlandırılan bazı kablosuz cihazlar, özellikle tekrarlayıcı olarak kullanılmak üzere yapılmıştır. Kablosuz aygıtı yöneten bir yazılım aracı veya çevrimiçi portal kullanılarak hub'lar, anahtarlar ve yönlendiriciler dahil diğer aygıtların tümü tekrarlayıcı olarak ayarlanabilir.

Bir yönlendiriciyi tekrarlayıcı olarak kullanmak, sinyal aktarma özelliklerinden yararlanmaz çünkü tekrarlayıcılar yalnızca alınan bir sinyali yeniden yayınlar. Bu nedenle, eğer mümkünse, aralık genişletmeyi tekrar olarak kullanmak daha mantıklıdır.İlginizi Çekebilir

NVMe Nedir?

Floppy Disk (Disket) Nedir?

Dedicated Server Nedir?

Direnç (Resistor) Nedir?

Dvorak Klavye Nedir?