Revenue Per Mille (RPM) Nedir?

Çevrimiçi reklamcılığın "1.000 Gösterim Başına Gelir" (RPM) veya (BGBG) kısaltması, Latince'de "bin" anlamına gelen "mille"dir. CPM ile karşılaştırıldığında, reklamların maliyeti yerine 1.000 reklam gösteriminden elde edilen geliri ölçer. Yayıncılar BGBG'yi takip ederken, reklamverenler genellikle BGBM'ye odaklanır.

BGBG, toplam gelir ve reklam gösterimleri kullanılarak belirlenir. Örneğin, günde 20.000 sayfa görüntülemesi ve günlük 300 ABD doları reklam geliri olan bir web sitesinin sayfa BGBG'si 15,00 ABD dolarıdır.

30 ABD Doları BGBG, 300 ABD Doları gelirin 20.000 sayfa görüntülemesinin 1.000'e bölünmesine eşittir.

Bir web sitesi, günde 10.000 sayfa görüntülemesi ve 5,00 ABD Doları sayfa BGBG'si varsa, günde 50 ABD Doları reklam geliri elde edecektir.

10.000 sayfa görüntüleme çarpı (5,00 ABD Doları/1.000 RPM) 50 ABD Doları gelire eşittir.

Sayfa BGBG'si ve Gösterim BGBG'si

Sayfa BGBG'si ve Gösterim BGBG'si, iki farklı BGBG çeşididir. Sayfa görüntülemelerine dayalı olduklarından, yukarıdaki örnekler sayfa BGBG'sini kullanır. Gösterim BGBG'si olarak da bilinen reklam birimi BGBG'si, bir reklam biriminin 1000 gösterim başına kazancını ölçer. Bir web sitesinde yalnızca bir banner reklam varsa, sayfa BGBG'si ve gösterim BGBG'si aynı olacaktır. Bir sayfa birkaç reklam birimi içeriyorsa, ki bu genellikle böyledir. Bir yayıncı, düşük BGBG'leri varsa, sayfa BGBG'lerini artırmak amacıyla bazı reklamları değiştirmeye veya silmeye karar verebilir.

Sayfa BGBG'si ve eBGBM karşılaştırması

BGBG ve BGBM bazen birbirinin yerine kullanılır. CPM, "1.000 Gösterim Başına Maliyet" anlamına gelse de, bazı reklam ağları, yayıncı raporlamasında BGBG yerine BGBM'yi kullanır. Özellikle, "eBGBM" veya "etkin BGBM", bazen "sayfa BGBG'si" için kullanılabilir. Yine de, bir yayıncı reklam raporundaki "eBGBM", "sayfa BGBM" daha kesin olsa bile aynı şeyi ifade eder.

Dakikadaki devir sayısı

RPM, reklam dışında genellikle "Dakika Başına Devir" anlamına gelir. RPM, donanım özelliklerinde bir sabit diskin veya bir fanın dönme hızına atıfta bulunabilir. Daha düşük arama süreleri, daha hızlı veri erişimine yol açan daha yüksek HDD hızları tarafından üretilir. Bir masaüstü bilgisayarın 3,5" sabit diski tipik olarak 7.200 RPM'de dönerken, taşınabilir sabit diskler bunu genellikle 5.400 RPM'de yapar. En üst düzey sunucular için HDD'ler 10.000, hatta 15.000 RPM'de döner.İlginizi Çekebilir

Statik Web Sitesi Nedir?

Web İşaretçisi (Beacon) Nedir?

Web Scraping Nedir?

Favicon Nedir?

İnternette Tünelleme (Tunneling) Nedir?