RJ45 Nedir?

RJ45, Ethernet ağı için yaygın olarak kullanılan bir konektör türüdür. Ethernet kablolarının her iki ucunda bir RJ45 konektörü olduğundan, Ethernet kablolarına bazen RJ45 kabloları da denir.

RJ45 'teki "RJ", standartlaştırılmış bir ağ arabirimi olduğundan "kayıtlı jak (registered jack)" anlamına gelir. "45" basitçe arayüz standardının numarasını ifade eder. Her bir RJ45 konektörünün sekiz pimi vardır. Bu, RJ45 kablosunun sekiz ayrı kablo içerdiği anlamına gelir. Bir Ethernet kablosunun ucuna yakından bakarsanız, aslında her biri farklı renkte olan sekiz kabloyu görebilirsiniz. Bunlardan dördü düz renk, diğer dördü ise çizgilidir.

RJ45 kabloları iki farklı şekilde kablolanabilir. Bunlar T-568A ve diğeri T-568B 'dir.

T-568B en yaygın olanıdır, ancak birçok cihaz da T-568A kablolama düzenini desteklemektedir. Bazı ağ uygulamaları, bir ucunda bir T-568A konektörü ve diğerinde bir T-568B konektörü bulunan bir çapraz Ethernet kablosu gerektirir. Bu tür kablo genellikle yönlendirici, hub veya anahtar olmadığında bilgisayardan bilgisayara doğrudan bağlantılar için kullanılır.İlginizi Çekebilir

Diyot Nedir?

Decacorn Nedir?

MKV Dosyası Nedir?

MHz (MegaHertz) Nedir?

eSIM Nedir?