Sanal IP Adresi (VIPA) Nedir?

Genellikle VIPA olarak bilinen sanal IP adresi, İnternet'e bağlı birçok cihazın paylaşabileceği genel bir IP adresidir. Her cihazın dahili olarak farklı bir yerel IP adresi vardır, ancak hepsi genel olarak aynı adresi kullanır.

Ev ve işyeri ağlarında VIP'ler yaygındır. Yönlendirici normalde, ağa ilk katıldığında bağlı her cihaza ayrı bir yerel IP adresi sağlamak için DHCP'yi kullanır. Yönlendiricinin IP adresi 192.168.0.1 iken, yerel IP adreslerinin örnekleri 192.168.0.2, 192.168.0.3, vb.'dir. Bazı yönlendiriciler, 10.0.1.1 IP adresini kullanarak 10.0.1.2, 10.0.1.3 vb. IP adresleri atar. Ağ adresi çevirisi yoluyla, yerel IP'ler tek bir genel (veya "sanal") IP adresinde (NAT) birleştirilir. İnternetteki cihazlar sanal IP adresleri ile tanımlanır.

Sunucular ayrıca VIP'lerden de yararlanır. Örneğin, birçok web sunucusu, istekleri çeşitli iş istasyonları arasında dağıtmak için aynı IP adresini kullanabilir. Örneğin, bir "yüksek kullanılabilirlik" sunucusu, iki farklı makine tarafından paylaşılan tek bir IP adresine sahip olabilir. Bu, yük dengeleme ve artıklık için yararlıdır.



İlginizi Çekebilir

WHOIS Tam Olarak Nedir?

UDP (Kullanıcı Datagram Protokolü) Nedir?

XHTML Nedir?

İnternet Aktarmalı Sohbet (IRC) Nedir?

Adware Nedir?