Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

Yazılım sanallaştırması ile oluşturulan bir sunucu, VPS olarak bilinir. Bir sunucu içinde yapılmış olmasına rağmen, gerçek bir sunucu ile aynı görevleri yerine getirir. Birden çok sanal özel sunucu, tek bir gerçek bilgisayarda barındırılabilir. Bulut tabanlı bir VPS'yi çalıştırmak için birden çok bilgisayar kullanılabilir.

Bir bilgisayar sunucusu, VPS'nin en tipik biçimidir. Paylaşımlı barındırma ve özel barındırma için bir seçenek olarak, birçok web barındırma işletmesi VPS barındırma hizmetleri sağlar. Bir VPS, genellikle hem hız hem de maliyet açısından iki seçenek arasında kalır. Bir VPS, paylaşılan bir sunucuya benzer şekilde, gerçek bir makinenin yeteneklerini diğer barındırma kullanıcılarıyla paylaşabilir. Öte yandan bir VPS, tahsis edilmiş bir barındırma seçeneği gibi özel olarak yapılandırılabilir ve diğer hesaplardan ayrıdır.

Hem tek makineli hem de bulut tabanlı VPS'leri işlemek için hipervizör olarak bilinen bir uygulama kullanılır. Bireysel sanal özel sunucular, konuk makineler veya konuk örnekleri olarak adlandırılır ve sanallaştırmayı barındıran bilgisayar, ana makine olarak adlandırılır. Sanal bilgisayarlar, her bir VPS'ye İşlemci, RAM ve dosya depolama gibi belirli sistem kaynakları atayabilen hipervizör tarafından başlatılabilir ve durdurulabilir.

Özel sunucuların birçok avantajını daha düşük bir fiyata sağladıkları için, sanal özel sunucular web barındırma için bir seçenek olarak popülaritesini artırdı. Ek olarak, basit ölçeklendirme avantajı sunarlar. Her VPS benzetilmiştir, bu nedenle kurulumu güncellemek için donanım yükseltmeleri yerine yazılım değişiklikleri kullanılabilir. Ancak, tek bir sunucu gerçek makinenin tüm kaynaklarına özel erişime sahip olduğundan, ayrılmış sunucular genellikle üstün verimlilik sunar.İlginizi Çekebilir

Optik Ortam (Media) Nedir?

DDR (Çift Veri Hızı) Nedir?

Kayan Nokta Birimi (FPU) Nedir?

Donanımda Northbridge Nedir?

Cat 5 Nedir?