Ses/Video Alıcısı (AVR) Nedir?

Bir ev sinemasındaki ana iletim ve işleme cihazı, alıcı olarak da bilinen bir AVR'dir. Bağlantılı bileşenlerden gelen sinyaller onun tarafından alınabilir ve daha sonra bunları çeşitli cihazlara gönderebilir. AVR'lere bazen "amplifikatörler" de denir, çünkü ana amaçlarından biri ses iletimini hoparlörlere iletmeden önce geliştirmektir.

Tüm ekipman, standart bir ev sineması yapılandırmasında AVR'nin arkasındaki HDMI bağlantılarına bağlıdır. Dolby 5.1 ses sistemi gibi hoparlörler müziği alır (beş hoparlör artı bir subwoofer). Genellikle, görüntü bir monitöre iletilir. AVR sesi çağdaş bir ev sinemasında işlediğinden ve bir kablo kutusu, Apple TV veya başka bir cihaz görsel beslemeyi işlediğinden, TV bir ekran görevi görebilir. Akıllı Televizyonlar bir istisnadır, çünkü hem bir çıkış cihazı (dahili uygulamalardan veya diğer cihazlardan video görüntüleyen) hem de bir giriş cihazı (AVR'ye müzik ve video verileri gönderen) görevi görürler.

AVR'lerin Arka Planı

Yalnızca işitsel verileri yönettikleri için, ilk alıcılar AVR olarak adlandırılmıyordu. Optik ses bağlantıları için bir Toslink veya S/PDIF konektörü dışında, girişler ve çıkışlar çoğunlukla analogdu. Daha sonra, hem işitsel hem de görsel verileri iletmek için vericiler geliştirildi.

Dijital cihazlar daha yaygın olarak kullanılmaya başlandıkça, alıcılar bir ev eğlence sisteminin ana dijital sürücüsü olarak daha önemli bir rol oynamaya başladı. Artık HDMI sayesinde karşılıklı iletişim mümkün olduğuna göre, cihazlar birbiriyle konuşabilir. Örneğin, bir TV bir AVR'ye seviyeyi ayarlama talimatı verebilirken, bir AVR bir TV'ye açılması veya kapanması talimatını verebilir.

Mevcut AVR'ler

Yalnızca radyo sinyallerini, ses kasetlerini ve Disk oynatıcı sinyallerini geliştiren önceki alıcılarla karşılaştırıldığında, modern AVR'ler çok daha kullanışlıdır. Artık ev sinemalarının yönetim panelinin çoğunluğunu oluşturuyorlar. Çok sayıda AVR, Bluetooth ve Wi-Fi'yi de destekleyerek sesi alıcıya bağlı hoparlörlere uzaktan iletmenize olanak tanır.İlginizi Çekebilir

On Screen Display (OSD) Nedir?

RDRAM Nedir?

Trackball (İztopu) Cihazı Nedir?

Cat 5e Nedir?

SDRAM Nedir?