Sıfır Yerleştirme Kuvveti (ZIF) Nedir?

Bir bilgisayarın tabanında, bir CPU'ya girip çıkarmayı kolaylaştıran ZIF soketi adı verilen bir tür konektör vardır. İşlemcinin kablolarının bükülmesini veya zarar görmesini önlemek için, işlemciyi bağlantı noktasının yanındaki küçük bir aletle dikkatlice yerleştirir. Çoğu durumda, bir mikroişlemciyi bir ZIF yuvasına takmak için herhangi bir ekstra araç gerekmez. ZIF soketleri, PGA paketlerini kullanan tek çağdaş CPU soketi türüdür; Land Grid Array (LGA) soketleri kabloları sokete bile sokmaz.

Çipi ZIF yuvasına yerleştirmeden önce yuvanın yanındaki kolu yukarı kaldırın. Çipin altındaki teller, yuva içindeki kontaklar açıldığı için yuvaya kolayca kayabilir. Deliği kapatmak için kol bir kez daha indirildikten sonra kontaklar pimleri çevreler. Bundan sonra mekanizma, İşlemci çipini korumak için yerine güvenli bir şekilde sabitlenir.

ZIF soketlerinin icadından önce, programcının çipin altındaki her bir teli sokete bastırmak için çok çaba sarf etmesi gerekiyordu. Daha fazla bağlantıya sahip çipler için daha fazla güç gerekir. Aşırı güç uygulanırsa veya düzensiz uygulanırsa, İşlemciyi işe yaramaz hale getirecek şekilde pimler bükülebilir veya kırılabilir.İlginizi Çekebilir

Harici Grafik İşlem Birimi (eGPU) Nedir?

Repeater Cihazı Nedir?

RDRAM Nedir?

N-Key Rollover (NKRO) Nedir?

Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü (SLI) Nedir?