Silikon Çip Nedir?

Bir silikon çip, genellikle bir santimetre kareden küçük ve yaklaşık yarım milimetre kalınlığında neredeyse saf bir silikon parçasıdır. Yüzeyin altında katmanlar halinde paketlenmiş ve birbirine bağlı yüz binlerce minyatür elektronik devre bileşeni, esas olarak transistörler içerir. Bu bileşenler kontrol, mantık ve hafıza fonksiyonlarını gerçekleştirebilir.

Çipin yüzeyinde ince, metalik şeritlerden oluşan bir ızgara vardır; bu teller diğer cihazlara elektrik bağlantıları için kullanılır. Silikon çipler neredeyse tüm bilgisayar işlemleri için gerekli olsa da, hesap makineleri, mikrodalga fırınlar, otomobiller ve VCR'ler dahil sayısız başka cihaz da bunlara bağlıdır.

Silikon çipi kim icat etti?

Silikon çip iki araştırmacı tarafından bağımsız olarak geliştirildi: 1958'de Texas Instruments'tan Jack Kilby (1923–2005) ve 1959'da Fairchild Semiconductor'dan Robert Noyce (1927-1990). Kilby, silikon çipi keşfinden dolayı 1990'da Ulusal Teknoloji Madalyası ve 2000'de Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Noyce, 1979 Ulusal Bilim Madalyasını aldı (1980'de verildi). Aynı zamanda 1987'de Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası sahibi oldu. Kilby ve Noyce, Ulusal Mucitler Onur Listesi'ne alındı (1982'de Kilby ve 1983'te Noyce). Noyce, Intel'i 1968'de Gordon Moore ile birlikte kurdu.İlginizi Çekebilir

M.2 Nedir?

DisplayPort Nedir?

Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü (SLI) Nedir?

DDR (Çift Veri Hızı) Nedir?

Baskılı Devre Kartı (PCB) Nedir?