SMART Teknolojisi Nedir?

Sabit disk sürücüleri ve yarıiletken sürücüler, bir sürücünün arızalanmasına neden olabilecek kusurları tanımlayabilen ve bildirebilen SMART (Kendi Kendini İzleme Analizi ve Raporlama Teknolojisi) adlı bir izleme sistemiyle birlikte gelir. Hatalar ilk tanımlandığında bir bildirim yayınlayarak, bir diskin bozulmadan önce kaydedilmesini ve kaldırılmasını teşvik ederek veri kaybının önlenmesine yardımcı olabilir.

Bir sabit sürücünün 80'den fazla özelliği, sıcaklığı, başlatılmasının ne kadar sürdüğü ve not edilen okuma veya yazma hatalarının miktarı dahil olmak üzere SMART tarafından izlenir. Her öznitelik için bir kesme numarası, sabit sürücü üreticisi tarafından SMART sistemine programlanır, böylece sistem, bir öznitelik normal aralığından saptığında kullanıcıyı bilgilendirebilir. Bir SMART uyarısı, bir bilgisayarın başlatma işlemi sırasında (POST sırasında) veya çalışan sistemden bir uyarı olarak görünebilir.

SMART sistemiyle donatılmış bir disk sürücüsünün iki kendi kendini sınama seçeneği vardır: kısa bir Kendi Kendine Disk Sınaması (DST) ve uzun bir DST. Bir bilgisayar başladığında, her sürücüde kısa bir DST gerçekleştirilir; disk bu süre içinde kullanılabilir. İşletim sistemine, BIOS'a dahil olan veya üretici tarafından kullanıma sunulan disk yönetimi yazılımı, uzun bir DST'yi tamamlayabilir. Çok fazla kaynak tükettiğinden, bir sürücü Uzun DST sırasında kullanılamaz, ancak durumunu kontrol etmek için ara sıra çalıştırmanız önerilir.İlginizi Çekebilir

Blueprint Nedir?

Depolama Alanı Ağı (SAN) Nedir?

İletim Sistemi Seviye 1 (T1) Nedir?

Proof Of Concept (POC) Nedir?

Kripto Para STO Nedir?